Dzień Otwarty to ważne wydarzenie w życiu szkoły. Wymiar tego dnia może być jeszcze większy, gdy do współorganizacji zaprosimy młodzież. Warto jednak pamiętać, że oznacza to nie tylko wykonanie, ale przede wszystkim udział w planowaniu i decydowaniu o formule tego wydarzenia. Uczniowie powinni poczuć się gospodarzami szkoły. Nam się to udało. Młodzież włączyła się w planowanie, przygotowanie i realizację zadań, co zostało zauważone przez odwiedzających szkołę gości, którzy nie kryli zaskoczenia i podziwu dla uczniów. Nasza idea Dnia Otwartego opierała się na dobrym informowaniu i otwartości. Tego dnia wszystkie drzwi były otwarte, a młodzież występowała w roli przewodników po szkole. W każdej sali byli nauczyciele prezentujący konkretną ofertę szkoły, którzy dzięki pomocy uczniów organizowali loterię, testy umiejętności i eksperymenty. Swoje stoisko mieli też rodzice i absolwenci, a o każdej pełnej godzinie w wyznaczonym miejscu dyrekcja odpowiadała na pytania gości.
O czym warto pamiętać?
⇒dobra informacja to podstawa. Uczniowie – wolontariusze – przewodnicy po szkole w trakcie spotkania z dyrekcją mogli zadać każde pytanie dotyczące oferty szkoły na kolejny rok. Weszli w role potencjalnych gości, wrócili do swoich doświadczeń sprzed gimnazjum – to pomogło im być lepiej przygotowanymi.
⇒ otwartość kluczem do dobrej współpracy. Młodzież miała przestrzeń do planowania, proponowania pomysłów i wymiany opinii. Każde pytanie uzyskało odpowiedź, każda wątpliwość została rozwiana, a każdy pomysł wysłuchany.
⇒ uczniowski koordynator to jest to! Szczególnie, kiedy ma zacięcie organizatorskie i autorytet wśród kolegów. Warto wyłuskać taką osobę spośród grona uczniów i pozwolić jej działać. Przyciągnie ona innych, każdy będzie miał swoje zadanie.
⇒ nie ma to jak dobra komunikacja. To oznacza czas na spotkanie, wymianę pomysłów na grupie na Facebooku i dyskusje na forum lub messengerze.
Efekty współodpowiedzialności uczniów za Dzień Otwarty były nieocenione. Oprowadzanie po szkole, przygotowanie koszulek z logiem oraz mapki budynku, zorganizowanie stanowiska SU wraz z pokazem filmów z jego działalności, a także sprzątanie po wydarzeniu – to tylko część z nich. Ważniejsze to doskonalenie kompetencji interpersonalnych, organizatorskich, komunikacyjnych, a także wzrost odpowiedzialności za szkołę, którą wspólnie tworzymy.
Super!
Uczniowie “coś” współtworzą!
To mi się podoba!
🙂 mają wiele przestrzeni do działania. Pozdrawiam.