Przestrzenie (w) edukacji – Szkoła Podstawowa nr 9 w Elblągu

Z zewnątrz mało przyjazny, ogromny budynek Szkoły Podstawowej nr 9 w Elblągu, tuż po przekroczeniu progu, otwiera przed nami piękny, estetyczny i pełen artystycznego zacięcia świat. Jak określa go jedna z pań nauczycielek, jest “brzydkim kaczątkiem”, kryje w sobie z zewnątrz niewidoczne piękno.

Szkoła dla Innowatora

Elbląską szkołę, a dokładniej jej dyrekcję i część grona, poznałam dzięki projektowi Szkoła dla Innowatora, w którym placówka uczestniczy, a ja mam szczęście pracować z pasjonatami edukacji, między innymi jako doradczyni dyrektorów. U schyłku września 2020 roku zorganizowaliśmy tutaj spotkanie naszego dyrektorskiego gniazda i przyznam, że i ludzie, i przestrzeń mnie oczarowały. Co dokładnie? Pasja, upór, wytrwałość szkolnych liderek w zmienianiu przestrzeni, tworzeniu z mało przyjaznej szkoły miejsca, które jest przytulne i estetyczne, na dodatek pozbawione kiczu i przeładowania. Dzisiaj mogłam po raz kolejny podziwiać szkolne transformacje klas i korytarzy, w tym między innymi sfinansowane z projektu sale: “łatka-szmatka” i warsztatownię – miejsca, gdzie uczniowie będą rozwijać kompetencje proinnowacyjne. Inspiratorem obu przestrzeni jest Dyrektor SP 27 w Gdańsku Adam Perzyński, ekspert programu Szkoła dla Innowatora.

Tu zaszła zmiana

Po szkole oprowadza mnie Pani Dyrektor, Agnieszka Śliwińska, której za każdym razem towarzyszą kolejne osoby. Przy pierwszym spotkaniu były to między innymi Anita Łysik (modus operandi rewolucji w przestrzeni wraz z Anną Rzadkiewicz), Karolina Świętoń i Małgorzata Zamojska, które snuły historię zachodzącej w szkole zmiany. To, co odczuwalne na każdym kroku, to serdeczne relacje Pani Dyrektor z nauczycielami i pracownikami, bardzo ważne w procesie efektywnej i trwałej transformacji.

Przestrzeń wspólna – hole i korytarze, miejsca do odpoczynku, rozmów, gier i zabaw

Przestrzeń edukacyjna – sale, pracownie tematyczne

Gabinet pedagoga i pokój nauczycielski

Podziel się refleksjami!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.