zmiana w szkole

ZMIANA W KLASIE

Odkąd kilkanaście lat temu rozpoczęłam swoją edukacyjną przygodę z dramą pedagogiczną, a później z projektami europejskimi, spotykając na swojej drodze pionierów nowych metod pracy, wstąpiłam na drogę zmiany – tworząc warsztat polonistki od nowa, na początku nieco z obawami łącząc tradycję z nowoczesnością, przede wszystkim stawiając na włączanie uczniów, współpracę, kreatywność i krytyczne myślenie.

Inspiracje z tego czasu, kiedy to przekonałam się, że nowatorskie metody służą rozwijaniu kompetencji, a nawet wspaniałym wynikom uczniów, możecie podpatrzeć tutaj – kliknij! Nadmienię, że mierzyłam się z lękami i oporem rodziców, z czasem przekonującymi się do moich metod. Nie ukrywam, najtrudniej było przekonać ich.

COMENIUS

Oto dwie z wielu ważnych dla mnie refleksji moich byłych uczniów:

Pani Oktawio, Właśnie pakuję swoje walizki. Ubrania, książki i dziesiątki innych drobiazgów nagromadzonych przez osiem lat mieszkania w tym domu. Pakuję się i myślę, że te najcenniejsze rzeczy, które zabieram ze sobą nie znajdą się właśnie w tych walizkach. Część jestem zmuszona zostawić- przyjaciele nie podążą za mną do Włoch. Prawdziwym skarbem, który zabieram ze sobą, jest miłość do pisania, za którą pragnę podziękować Pani. To właśnie Pani wspierała mnie i zachęcała do tworzenia, rozbudziła we mnie pasję, którą mam do dziś. Bardzo dziękuję. Niesamowicie podziwiam to, jak daleko Pani zaszła, jak wiele Pani osiągnęła i jak wiele Pani zmieniła. Teraz to Pani ustala zasady nie musząc przejmować się ograniczeniami. Jestem naprawdę dumna i zaszczycona, że była Pani moją nauczycielką. Szczerze życzę, aby udało się Pani odmienić oblicze polskiej edukacji, odmieniając tym samym życia wielu uczniów. Dokładnie tak jak odmieniła Pani moje. Jeszcze raz dziękuję. (N.)

Pani Oktawio, obejrzałam właśnie Pani wystąpienie na TEDex i chciałam tylko powiedzieć, że jest świetne i jako była uczennica bardzo mocno Pani kibicuję już od dobrych kilku lat, mimo iż po gimnazjum nie miałam już niestety okazji brać udziału w żadnym z organizowanych przez Panią projektów. Ale właśnie te wspólne projekty z Comeniusem i zajęcia teatralne, nauka międzynarodowej komunikacji i poszanowania dla różnorodności zostały we mnie na długo i w dużej mierze zdeterminowały to, jaki kierunek obrało moje życie i to, czym się dziś zajmuję. Bardzo za to dziękuję, jest Pani znakomitym pedagogiem – do tej pory nie spotkałam jeszcze ani nauczyciela, ani profesora, który zainspirowałby mnie do samorozwoju w równym stopniu, co Pani. Życzę Pani kolejnych sukcesów (których jestem pewna!) i mam nadzieję, że może jeszcze kiedyś uda nam się spotkać przy okazji jakiegoś wydarzenia. (A.)

ZMIANA W SZKOLE

Kolejnym etapem w moim życiu zawodowym było przewodzenie społeczności mojej szkoły i przeprowadzenie jej przez 3 duże zmiany:

  • kultury pracy szkoły – w szkołę stawiającą na rozwój kompetencji społecznych – publiczne Gimnazjum nr 1 w Gdyni
  • transformację w liceum
  • stworzenie Microsoft Flagship School i połączenie dwóch placówek – kliknij!

Każdy etap ważny, każdy niełatwy, dający wiele cennych doświadczeń, którymi dzisiaj mogę się dzielić jako ekspertka wspierająca ludzi i instytucje w zmianie.

ZMIANA W POLSCE

Latem 2018 roku razem z Ewą Radanowicz, Agatą Baj, Ewą Kaliszuk i Martyną Rubinowską zainaugurowałyśmy ogólnopolski ruch #wiosnaedukacji, dziś, po dwóch latach oddolnego działania wspierają nas ambasadorzy i ambasady położone w całej Polsce.

Kolejny rok przyniósł kolejne działanie – pracę nad projektem “Szkoła dla innowatora” Ministerstwa Rozwoju i Ministerstwa Edukacji Narodowej.