Pudełko pełne zagadek – pomysł na ciekawą lekcję

To inspiracja przygotowana na zajęcia artystyczne, może też się przydać na wok-u, języku polskim, plastyce – w zależności od potrzeb, można ją zmodyfikować.

Przygotowałam 6 pudełek (dla 6 grup), do których włożyłam 4 koperty z zadaniami i krótki list – instrukcję wykonywania zadań wraz z prośbą na wpisanie nazwy zespołu (każda z osób wchodzących do klasy wylosowała swój puzzle, po znalezieniu innych pasujących uformowały się grupy). 

  1. koperta –  zadanie na uważność – wykorzystałam kartę znalezioną na stronie Zagadkowcy – kliknij.  Dopiero udzielenie odpowiedzi na pytanie zamieszczone na karcie pozwalało otworzyć kolejną kopertę. Pobierz kartę – uważność.
  2. koperta – zadanie na spostrzegawczość i logiczne myślenie – tutaj również skorzystałam z ciekawej karty ze strony Zagadkowcy – kliknij.   Zadanie wymagało czasu i cierpliwości. Prawie wszystkie grupy, po delikatnych podpowiedziach, poradziły sobie z zadaniem.
  3. koperta zawierała karty pracy dotyczące konkretnych dzieł malarskich, np. obrazu “Krzyk” Muncha czy “Płonąca żyrafa” Salvadora Dali.  Każdy zespół otrzymał jedną kartę pracy. Pobierz  – karty pracy – obrazy.
  4. koperta zawierała kody qr, do obrazów, nad którymi pracowała młodzież. Kody odnosiły się do Magazynu sztuki i artykułów opisujących dzieła sztuki. Zadanie polegało na przeczytaniu tekstu, poznaniu tytułów obrazów oraz na wypisaniu 5 faktów z tekstu (poza metryczką dzieła).

Lekcję warto podsumować, każdy uczeń dzieli się tym, czego się nauczył, co go zaciekawiło, co mu się spodobało, a co nie, co sprawiło mu najmniejszy, a co największy problem.

 

Podziel się refleksjami!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.