Edukacyjna podróż dookoła Europy i Azji – najciekawsze inspiracje ostatniego roku – cz. I

Nie mogę narzekać na nudę i brak zajęcia. Ostatni rok przyniósł wiele podróży edukacyjnych, dzięki którym mogłam zainspirować się, podpatrzeć, porozmawiać, porównać i wiele nauczyć się w kilkunastu odwiedzonych szkołach w Polsce, Finlandii, Włoszech, Niemczech, Irlandii i Turcji. Są i takie miejsca, których nie zdążyłam jeszcze odwiedzić, pomimo zaproszenia, ale poznałam ich fantastycznych przywódców, dzięki którym bardzo mocno poszerzyła się moja perspektywa postrzegania roli edukacji w życiu i jej mocy sprawczej. 

Dzisiejszy inspirownik  zbierze to, co wydało mi się najciekawsze, przy okazji podlinkuję także wpisy, w których można przeczytać więcej szczegółów. 

Irlandia – w budynku starej klimatycznej szkoły w Killarney spotkali się innowatorzy edukacyjni z całego świata,  by wziąć udział w organizowanym przez Fundację Ashoka #ChangemakerEd summit. Przez trzy dni dzieliśmy się swoim doświadczeniem i wiedzą, inspirując siebie nawzajem, opowiadając o projektach,  sukcesach i porażkach, pracując warsztatowo w nieformalny sposób, planując wspólne działania. Kliknij, by przeczytać więcej!

fot. Ashoka Ireland

Najciekawsze inspiracje  dotyczyły włączania uczniów i rodziców w życie szkoły, a także realizacji projektów filozoficznych i ekologicznych (np. poświęconych pszczołom). Zafascynował mnie również projekt ożywienia podwórka szkolnego grami i włączenia uczniów jako tutorów gier. Pisałam o tym szerzej już wcześniej – kliknij i przeczytaj!

Najważniejsze wnioski wyniesione ze spotkania:

Uczmy rozwiązywania problemów i kreatywności!

Dajmy młodym ludziom poczucie sprawstwa!

Uczmy współpracy, empatii, uważności, przywództwa i brania odpowiedzialności!

Twórzmy środowisko uczenia się, w którym porażka nie oznacza końca świata, a jedynie początek nowych możliwości! Przeczytaj więcej – kliknij!

Uczymy się, by wiedzieć, umieć, żyć razem z innymi, działać oraz by po prostu być i tworzyć lepszy świat.

Lepiej zrobić coś małego, niż frustrować się tym, że nie zrobiło się wszystkiego.

 

 

Finlandia

Dzięki realizacji projektu “Innowacyjna Jedynka” mobilność kadry w ramach programu Erasmus+ w listopadzie zeszłego roku zawitałam do najbardziej innowacyjnej gminy Finlandii – Kaarina, by wziąć udział w szkoleniu poświęconemu przedsiębiorczości i nowym technologiom w edukacji. I choć szkolenie przypominało bardziej wizytę studyjną,  to muszę powiedzieć, że dało mi ogromny zastrzyk wiedzy, inspiracji i kontaktów (w tej chwili przygotowujemy wymianę młodzieży z fińską szkołą). O pobycie w fińskich szkołach pisałam na blogu bardzo dużo, dzieląc się szczegółami wizyty. Miałam szczęście odwiedzić naprawdę nowoczesne placówki (nie wszystkie w Finlandii są takie), dyrektor tej najważniejszej dla mojego projektu ma doktorat z pedagogiki przyszłości, a jego wiedza i sposób prowadzenia placówki naprawdę jest imponujący.

Najciekawsze inspiracje dotyczyły interdyscyplinarnej edukacji (raz w miesiącu obligatoryjnego uczenia w blokach tematycznych w ramach przygotowywania się do nadciągającej w 2020 roku reformy systemu), edukacji matematycznejwykorzystania nowych technologii, tutoringu uczniowskiego, fantastycznie wdrażanej przedsiębiorczości (od wczesnego wieku), a także przestrzeni w szkole i gromadzenia własnych zasobów edukacyjnych w chmurze.

Najważniejsze wnioski:

Zmiana wymaga czasu.

Nie każdy, nie to samo, nie w tym samym czasie. 

Szkoła musi być obecna  w kształtowaniu kompetencji cyfrowych uczniów. 

Edukacja powinna być dostosowana do naszych czasów:

  • nie testy – a rozwiązywanie problemów,
  • nie teoretycznie – a praktycznie,
  • nie tradycyjne oceny – a informacja zwrotna,
  • nie transmisyjne przekazywanie wiedzy – a praca projektowa uczniów,
  • nie osobno każdy przedmiot – a interdyscyplinarnie,
  • nie w tradycyjnie ustawionych ławkach – a w przyjaźnie zaaranżowanej przestrzeni klasowej z mobilnymi meblami i miejscem do odpoczynku.

Przeczytaj więcej – kliknij poniżej!

Fińska edukacja bez tajemnic

Fińska szkoła – wyobrażenia a rzeczywistość

Fińska szkoła – zaufanie, motywacja, nowe technologie

Fińska szkoła – innowacje vs. tradycja, tutoring uczniowski

Fiński nauczyciel

Przedsiębiorczy obywatel po fińsku

Obejrzyj webinar Superbelfrzy nocą o fińskiej szkole

 

 

 

One thought on “Edukacyjna podróż dookoła Europy i Azji – najciekawsze inspiracje ostatniego roku – cz. I

  1. Dokładnie tak. W naszej szkole mamy juz: Edukacja powinna być dostosowana do naszych czasów:
    nie testy – a rozwiązywanie problemów,
    nie teoretycznie – a praktycznie,
    nie tradycyjne oceny – a informacja zwrotna,
    nie transmisyjne przekazywanie wiedzy – a praca projektowa uczniów,
    nie w tradycyjnie ustawionych ławkach – a w przyjaźnie zaaranżowanej przestrzeni klasowej z mobilnymi meblami i miejscem do odpoczynku.

    tylko 1 punkt jeszcze nie: “nie osobno każdy przedmiot – a interdyscyplinarnie”, ale to sie tez juz zmienia powoli…. do 5 klasy tak, 6-8 częściowo, i tylko liceum jeszcze nie, bo mamy IB diploma program.
    Pozdrawiam serdecznie!

Podziel się refleksjami!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.