Microsoft Flagship School Summit 2019, czyli spotkanie dziewiętnastu innowacyjnych szkół ze wszystkich kontynentów, to wspaniała dawka edukacyjnej energii, inspiracji i możliwości współpracy.
Kolejne warsztaty poprowadzone przez Toma Vander Ark z gettingsmart zabrały nas w świat edukacyjnych trendów bardzo mocno związanych ze zjawiskami społeczno-gospodarczymi. Co ważne – nie trend dla trendu, moda dla mody, a faktycznie nowa rola edukacji, która ma odpowiadać na wyzwania i potrzeby świata, w którym żyjemy.
Oto TOP 10 kluczowych kierunków rozwoju, o których warto pamiętać, dzielić się nimi, a także próbować wdrażać w codziennej pracy – myślę tutaj o edukacyjnych liderach, a także samorządowcach i ludziach, którzy odpowiadają za politykę oświatową państwa.
- Holistyczne podejście do ucznia (bezpieczny, zdrowy, zaangażowany, stający wobec wyzwań i radzący sobie z nimi).
- Umiejętności gwarantujące powodzenie w życiu zawodowym (design thinking, przedsiębiorczość, kompetencje społeczne, inteligencja emocjonalna).
- Relacje – ważne teraz bardziej, niż kiedykolwiek wcześniej.
- Indywidualizacja pracy (spersonalizowany proces uczenia się, odpowiadający talentom i potrzebom dziecka).
- Przestrzeń do podejmowania wyzwań (praca projektowa – ale nie “kopiuj-wklej”).
- Interaktywne środowisko uczenia się (edukacja pod chmurką, technologie, przestrzeń sprzyjająca współpracy).
- Aktywne środowisko uczenia się (różnorodna przestrzeń – wysokość, światło, struktura; miejsca do siedzenia i pracy badawczej, a także dla mieszanych rocznikowo uczniów).
- Dynamiczny rozwój.
- Spersonalizowane przewodzenie uczniowi.
- Praca w sieciach współpracy (wspólnie łatwiej rozwiązywać skomplikowane problemy).




Oktawio, piękna i niezwykła architektura. Jednakże najważniejsze jest to, jaką ofertą dla rozwoju dzieci zostanie ta przestrzeń wypełniona. Te przytoczone przez Ciebie “TOP 10 kluczowych kierunków rozwoju, o których warto pamiętać” są do zastosowania od już!