Przestrzeń (w) edukacji – Zespół Szkół Technicznych im. gen. W. Andersa w Białymstoku

Do ZST im. gen. W. Andersa jechałam z dużą ciekawością, jak i radością. Nie mogłam doczekać się spotkania z przewodzącym szkole Paniom – dyrektor Renatą Frankowską, wicedyrektor Haliną Kondratiuk- Chudek i koordynatorką projektów Iwoną Masalską, które z wielką energią i powodzeniem od kilku lat wspólnie z całym zespołem zmieniają kulturę pracy szkoły, jak i przestrzeń.

Estetyczna przestrzeń

Od samego wejścia do budznku, gdzie mieści się estetyczna portiernia, a ze ściany spogląda na nas patron, czuję, że weszłam do placwki odbiegającej “standardom” typowej szkoły. Przekonuję się o tym w czasie zwiedzania szkoły, podziwiając bardzo estetyczną i spójną przestrzeń holi, korytarzy, gabinetów, sal i toalet, na dodatek osadzoną w tożsamości placówki – przede wszystkim motywach związanych z drewnem (technolog drewna to jeden z zawodów, które można tutaj zdobyć).

Pokój nauczycielski i gabinety dyrektorów

Meble wykonane między innymi przez uczniów i nauczycieli. Lekkość, użyteczność, design ukazujący “korzenie” szkoły – drewno w roli głównej – to najważniejsze cechy opisujące przestrzeń.

Korytarze i hole

Estetyczne od samego wejścia do szkoły – obejmują przestrzeń informacyjną oraz tę służącą socjalizacji. Dyskretnie ukazują część historii oraz tożsamości szkoły.

Sale lekcyjne

Przestrzeń edukacyjna obejmuje również miejsca praktycznej nauki zawodu. Ściany zdobią prace wykonane przez uczniów.

Toalety

Są estetyczne, z charakterystycznym dla danego piętra motywem i kolorem przewodnim.

Szkoła w (roz)budowie

Zmiana (nie tylko przestrzeni) w ZST trwa. Budynek jest rozbudowywany i już za jakiś czas będziemy mogli zobaczyć kolejne nowoczesne wnętrza. Oferta placówki, jak i plany jej rozwoju są imponujące. Za wszystkim stoi dyrekcja z mocą zmieniania świata i budowania relacji służących rozwijaniu szkoły i wspieraniu uczniów w zdobywaniu wiedzy i umiejętności, a także postaw potrzebnych w dorosłym życiu (nie tylko zawodowym).

Podziel się refleksjami!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.