Do ZST im. gen. W. Andersa jechałam z dużą ciekawością, jak i radością. Nie mogłam doczekać się spotkania z przewodzącym szkole Paniom – dyrektor Renatą Frankowską, wicedyrektor Haliną Kondratiuk- Chudek i koordynatorką projektów Iwoną Masalską, które z wielką energią i powodzeniem od kilku lat wspólnie z całym zespołem zmieniają kulturę pracy szkoły, jak i przestrzeń.
Estetyczna przestrzeń
Od samego wejścia do budznku, gdzie mieści się estetyczna portiernia, a ze ściany spogląda na nas patron, czuję, że weszłam do placwki odbiegającej “standardom” typowej szkoły. Przekonuję się o tym w czasie zwiedzania szkoły, podziwiając bardzo estetyczną i spójną przestrzeń holi, korytarzy, gabinetów, sal i toalet, na dodatek osadzoną w tożsamości placówki – przede wszystkim motywach związanych z drewnem (technolog drewna to jeden z zawodów, które można tutaj zdobyć).
Pokój nauczycielski i gabinety dyrektorów
Meble wykonane między innymi przez uczniów i nauczycieli. Lekkość, użyteczność, design ukazujący “korzenie” szkoły – drewno w roli głównej – to najważniejsze cechy opisujące przestrzeń.
pokój nauczycielski sekretariat sekretariat gabinet wicedyrektora gabinet dyrektora gabinet wicedyrektora gabinet wicedyrektora pokój nauczycielski
Korytarze i hole
Estetyczne od samego wejścia do szkoły – obejmują przestrzeń informacyjną oraz tę służącą socjalizacji. Dyskretnie ukazują część historii oraz tożsamości szkoły.
wejście do szkoły wejście do szkoły zielona ściana mebel wykonany przez uczniów
Sale lekcyjne
Przestrzeń edukacyjna obejmuje również miejsca praktycznej nauki zawodu. Ściany zdobią prace wykonane przez uczniów.
szkolna “restauracja” szkolna “restauracja”
Toalety
Są estetyczne, z charakterystycznym dla danego piętra motywem i kolorem przewodnim.
Szkoła w (roz)budowie
Zmiana (nie tylko przestrzeni) w ZST trwa. Budynek jest rozbudowywany i już za jakiś czas będziemy mogli zobaczyć kolejne nowoczesne wnętrza. Oferta placówki, jak i plany jej rozwoju są imponujące. Za wszystkim stoi dyrekcja z mocą zmieniania świata i budowania relacji służących rozwijaniu szkoły i wspieraniu uczniów w zdobywaniu wiedzy i umiejętności, a także postaw potrzebnych w dorosłym życiu (nie tylko zawodowym).