Noc belfrów w szkole – inspiracje

“Noc belfrów w szkole” już za nami. 4 godziny minęły szybko i tuż po północy opuściliśmy mury naszego gimnazjum.

Skąd pomysł?

Kilkanaście  dni temu razem z koordynatorką szkolnego Tygodnia Innowacji i Nauki omawiałyśmy pomysły nauczycieli na organizację przedsięwzięcia. Wygląda to tak, że każdy chętny sam decyduje, co robi, a potem omawia to z koordynatorkami przedsięwzięcia. Rozmowa z Izą (koordynatorką) zainspirowała mnie i tak zrodził się spontaniczny pomysł “Nocy belfrów w szkole”.

Dlaczego?

Jeśli nasi uczniowie mogą spędzać noce tematyczne w szkole, to dlaczego nie my. My też chcemy spróbować i połączyć naukę z zabawą i integracją. Ciekawym doświadczeniem jest również przełamanie schematu i pewnej rutyny – spotkanie w prawie opustoszałej szkole (w sali gimnastycznej odbywał się nocny maraton siatkówki dla uczniów), w dodatku nocą – to coś innego, nowego.

Kto brał udział?

Przede wszystkim chętni belfrzy (22 osoby).  Połowa z naszej szkoły, połowa spoza niej. Nauczyciele szkół gdyńskich, gdańskich, wejherowskich i lęborskich, jak również kilku dyrektorów.

20170513_002800

Kto przygotował “Noc belfrów w szkole”?

Pomysł był mój, ale realizacja zespołowa. Napiszę to, co podkreślam na każdym kroku. Żadnej zmiany nie dokonamy sami. Ważni są nasi sojusznicy i wspieracze. W naszym gronie jest takich osób dość dużo. Wśród nich są i takie, które wesprą każdy, nawet najbardziej “szalony” edukacyjny pomysł. Tym razem były to Gosia, Iza, Ania i Ewelina.

Co robiliśmy?

Na początek przedstawienie celu,  programu spotkania oraz zasad obowiązujących podczas niego. Zaraz potem poznanie siebie i rozgrzewka – oczywiście z wykorzystaniem metod nieformalnych, bardzo dobrze się bawiliśmy, m.in. poznając opowieści o naszych imionach – skąd, jak, dlaczego, co oznacza. Kolejne zadanie, również służące poznaniu ludzi podzieliło nas na grupy. Tej nocy każda z grup miała odwiedzić 4 miejsca:

  • Escape room “Egzamin ostateczny” przygotowany przez Ewelinę (najprawdziwszy, niełatwy, twórczy, po prostu WOW).
  • Punkt “Sprawdź swoje motywacyjne DNA” prowadzony przez Anię.
  • Punkt “Potyczek słownych” przygotowany przeze mnie (kreatywne zmagania),
  • “Kahoot’owe rozgrywki” w wykonaniu Gosi (przy okazji przedstawienie platformy eTwinning do szkoleń online).

Jak widać zmagania miały różny stopień trudności, łatwe przeplecione trudniejszym, tak – by noc w szkole nie była wykańczająca a inspirująca. Wprowadziłyśmy elementy grywalizacji, ważna była współpraca i dobra komunikacja. W przerwach był czas na kawę, ciastko i rozmowę, bo poznawanie nowych ludzi i wymiana doświadczeń – to podstawa.

Jako że czas zleciał nam szybko, skróciłyśmy nieco program. Nie mogło jednak zabraknąć ćwiczeń na rozruszanie obu półkul mózgowych, uważność, koncentrację i wyciszenie. Na koniec jeszcze runda refleksji i tak zakończyliśmy swoje spotkanie.

18422868_10211521919337283_5886486729779086873_o

Refleksje eduzmieniacza

Chyba największą radością, poza zadowoleniem naszych uczestników, była satysfakcja moich koleżanek, które przygotowywały wydarzenie. Radość z możliwości dzielenia się swymi doświadczeniami z innymi, a także z tworzenia czegoś nietuzinkowego. Pomimo wątpliwości, czy ktoś przyjdzie, czy to nie za późna pora – zrobiłyśmy to i zadziałało. Byłyśmy uważne i wyczulone na potrzeby grupy, wyłapywałyśmy aspekty wymagające ulepszenia w przyszłości (przy planowaniu nie uwzględniliśmy czasu na przywrócenie ładu w Escape roomie, zapomniałyśmy uruchomić tablet z muzyką w sali motywacyjnego DNA, czy ekranu ze stoperem na “Potyczkach słownych”). Wykorzystałyśmy nowe technologie, pokazując innym, że warto sięgać po nie w edukacji (były m.in.  częścią Escape room’u), a wiedza o narzędziach jest łatwo dostępna choćby na platformie eTwinning.

Było warto!

3 thoughts on “Noc belfrów w szkole – inspiracje

  1. Świetna inicjatywa! Gratulacje! Chętnie bym w takim wieczorze uczestniczyła gdybym mogła 🙂 Ciekawe czy inne szkoły też takie wieczory organizują?

Podziel się refleksjami!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.