Jak się nie wypalić zawodowo – poradnik dla nauczycieli

Dzisiejszy wpis jest inspirowany tekstem zamieszczonym na portalu edutopia, do tego, co podaje autorka artykułu postanowiłam dodać kilka kwestii. Wypływają one z mojego doświadczenia oraz z rozmów z osobami, które upowszechniają wartość well-being w życiu. Przyznam, że sama staram się pracować nad własną odpornością (resilience), dbając o siebie i swoje potrzeby. Czasem bywa z tym trudno, gdy praca – moja pasja, bierze górę nade mną, ale jak w każdym działaniu – małe kroki – wielka zmiana – wierzę w moc nawyków i te staram się w sobie wyrabiać.

Pierwszy raz z tematem pokazywania wartości  wellbeing spotkałam się jakiś czas temu, mając możliwość uczestniczenia w warsztatach prowadzonych przez Ashoka fellow Barta Weetjensa, autora projektu upowszechniającego dbałość o swój błogostan, bo zdaniem Barta i jego zespołu  “wellbeing inspires welldoing”. Oto link do strony projektu w języku angielskim – kliknij.  Znaleźć można tutaj między innymi przepisy na nasze dobre samopoczucie – kliknij i sprawdź.

Proste porady – zacznij od dziś!

  1. Dbaj o swoje ciało. Jedz zdrowo, ruszaj się i odpoczywaj! Przynajmniej 8 godzin snu to to, czego potrzebujesz.
  2. Zaplanuj wolny od pracy weekend, przynajmniej co któryś. Zwolnij.
  3. Praktykuj optymizm (nie mylić z hurraoptymizmem). Spójrz na każde zdarzenie jako na to, które coś niesie, coś Ci daje. Szklanka jest do połowy pełna!
  4. Pomyśl nad celem swojej pracy. Po co to robisz? Co Cię nakręca do działania. Gdy zdefiniujesz cel, będzie Ci się lepiej pracowało.
  5. Proś o pomoc. Góry łatwiej przenosi się z innymi. Współpracuj z innymi nauczycielami.
  6. Bądź cierpliwy/a – dla siebie, dla uczniów, współpracowników.
  7. Postaw na jasną komunikację. 
  8. Ustal priorytety. Nie musisz robić wszystkiego. Pomyśl, co jest najważniejsze  skup się na tym.
  9.  Spotykaj się z innymi ludźmi, pielęgnuj relacje w pracy i poza nią.
  10. Poświęć czas na hobby. 

Jak pisze Stephen R Covey – naostrz swoją piłę. Nie wypal się, ulegając swojej wewnętrznej presji i oczekiwaniom innych. Zacznij od dzisiaj, praktykując dbałość o siebie każdego dnia. Zatrzymaj się na moment i pomyśl, jak to zrobić, jak się z tym czujesz.

Jeśli tego nie zrobisz, opadniesz z sił, będziesz działać mechanicznie, wypalisz się.  Dobre samopoczucie wymaga naszej pracy. Wszystko w Twoich rękach. Naładuj baterie!  Pobierz plakat  – pdf – wellbeing. 

 

 

Podziel się refleksjami!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.