Dzisiejszy wpis jest inspirowany tekstem zamieszczonym na portalu edutopia, do tego, co podaje autorka artykułu postanowiłam dodać kilka kwestii. Wypływają one z mojego doświadczenia oraz z rozmów z osobami, które upowszechniają wartość well-being w życiu. Przyznam, że sama staram się pracować nad własną odpornością (resilience), dbając o siebie i swoje potrzeby. Czasem bywa z tym trudno, gdy praca – moja pasja, bierze górę nade mną, ale jak w każdym działaniu – małe kroki – wielka zmiana – wierzę w moc nawyków i te staram się w sobie wyrabiać.
Pierwszy raz z tematem pokazywania wartości wellbeing spotkałam się jakiś czas temu, mając możliwość uczestniczenia w warsztatach prowadzonych przez Ashoka fellow Barta Weetjensa, autora projektu upowszechniającego dbałość o swój błogostan, bo zdaniem Barta i jego zespołu “wellbeing inspires welldoing”. Oto link do strony projektu w języku angielskim – kliknij. Znaleźć można tutaj między innymi przepisy na nasze dobre samopoczucie – kliknij i sprawdź.
Proste porady – zacznij od dziś!
- Dbaj o swoje ciało. Jedz zdrowo, ruszaj się i odpoczywaj! Przynajmniej 8 godzin snu to to, czego potrzebujesz.
- Zaplanuj wolny od pracy weekend, przynajmniej co któryś. Zwolnij.
- Praktykuj optymizm (nie mylić z hurraoptymizmem). Spójrz na każde zdarzenie jako na to, które coś niesie, coś Ci daje. Szklanka jest do połowy pełna!
- Pomyśl nad celem swojej pracy. Po co to robisz? Co Cię nakręca do działania. Gdy zdefiniujesz cel, będzie Ci się lepiej pracowało.
- Proś o pomoc. Góry łatwiej przenosi się z innymi. Współpracuj z innymi nauczycielami.
- Bądź cierpliwy/a – dla siebie, dla uczniów, współpracowników.
- Postaw na jasną komunikację.
- Ustal priorytety. Nie musisz robić wszystkiego. Pomyśl, co jest najważniejsze skup się na tym.
- Spotykaj się z innymi ludźmi, pielęgnuj relacje w pracy i poza nią.
- Poświęć czas na hobby.
Jak pisze Stephen R Covey – naostrz swoją piłę. Nie wypal się, ulegając swojej wewnętrznej presji i oczekiwaniom innych. Zacznij od dzisiaj, praktykując dbałość o siebie każdego dnia. Zatrzymaj się na moment i pomyśl, jak to zrobić, jak się z tym czujesz.
Jeśli tego nie zrobisz, opadniesz z sił, będziesz działać mechanicznie, wypalisz się. Dobre samopoczucie wymaga naszej pracy. Wszystko w Twoich rękach. Naładuj baterie! Pobierz plakat – pdf – wellbeing.