Cyfrowa edukacja – inspiracje dla nauczycieli

W temacie edukacji cyfrowej w polskiej szkole jest jeszcze wiele do zrobienia. Doskonalenie kompetencji cyfrowych należy zacząć od nas samych, czyli dorosłych.  Aby łatwiej było nam się zainspirować działaniami innych, zebrałam dzisiaj linki do polskich i anglojęzycznych organizacji/platform, gdzie można znaleźć ciekawe scenariusze, propozycje projektów, filmy i inne przydatne materiały, w tych choćby raporty NASK o nastolatkach 3.0.

Fundacja Nowoczesna Polska – jej celem jest kształcenie świadomych użytkowników mediów, zatem na stronie znajdziemy naprawdę bardzo dużo przydatnych i inpirujących materiałów, jak choćby te realizowane w ramach projektu EMEL

Akademia NASK – zajmuje się szeroko rozumianą  tematyką bezpieczeństwa internetu, a w szczególności jego najmłodszych użytkowników. Znajdziemy tutaj na przykład Poradnik dla nauczycieli stawiających pierwsze kroki w mediach społecznościowych, raporty dotyczące polskich nastolatków w sieci, a także materiały dotyczące modelowaniu postaw i walce z zagrożeniami.

Centrum Cyfrowe – pracuje na rzecz zmiany społecznej i zwiększenia zaangażowania obywatelskiego wykorzystując potencjał narzędzi cyfrowych oraz modeli współpracy opartych na dzieleniu się zasobami i wiedzą. Znajdziemy tutaj wiele ciekawych materiałów i raportów, w tym te dotyczące edukacji.

Fundacja Dbam o Mój Zasięg – znajdziemy tutaj materiały dydaktyczne i raporty dotyczące nastolatków w sieci, a także materiały pomocne w promowaniu kultury offline.

Open Colleges – interaktywny przewodnik w języku angielskim – jak być bezpiecznym w sieci.

Teachinctrl – strona w języku angielskim z materiałami poświęconymi uczenia umiejętności cyfrowych.

Digital Citizenship – strona w języku angielskim z zasobami dla uczniów, nauczycieli i rodziców na temat umiejętności cyfrowych. Zawiera m.in. gry edukacyjne i filmy.

 

bezpieczne hasło

 

dbanie o wizerunek w sieci

Learn Net Basics –  zestaw krótkich filmów w języku angielskim poruszających kwestie bezpieczeństwa w internecie.

Brain Pop – wszystko o edukacji cyfrowej – od netykiety poprzez presję rówieśników po krytyczny odbiór tekstów  – gry, quizy, filmy i dużo więcej (w języku angielskim).

Digital Compass – edukacyjna gra online w języku angielskim pozwalająca wejść w role jednej z 8 postaci i przejść poprzez kilka lekcji dotyczących różnych zagadnień w tym m.in. praw autorskich, budowania własnego wizerunku w sieci, cyberprzemocy.

Microsoft – materiały dla nauczycieli w języku angielskim na temat edukacji cyfrowej.

 

Zdjęcie wpisu pochodzi ze strony http://www.indiatoday.intoday.in

Podziel się refleksjami!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.