Projekt ekologiczny dla młodszych uczniów – inspiracja

Od kilku tygodni grupa Nauczycieli – Eduzmieniaczy, którzy zgłosili się do Ogólnopolskiego Projektu Agenci Globalnej Zmiany uczy się i wspólnie ze swoimi uczniami pracuje nad wybranymi przez siebie tematami związanymi z celami zrównoważonego rozwoju. Ważnym aspektem działań projektowych jest właśnie współpraca grup, rozwiązywanie realnych problemów, wykorzystanie metod nieformalnych i nowych technologii. Wszystko po to, by wyposażać  naszych uczniów w kompetencje przyszłości i wzmacniać siebie – jako otwartego na zmianę nauczyciela.

Uczniowie pani Wiesławy Mitulskiej  ze  Szkoły Podstawowej w Słupi Wielkiej oraz pani Aleksandry Stolarczyk ze Szkoły Podstawowej nr 39 w Sosnowcu postanowili podjąć temat zrównoważonej konsumpcji, a dokładniej promowania chodzenia na zakupy ze swoją własną siatką.

Oto pierwsze efekty działań wraz z krótkim opisem niektórych etapów współracy:

Przygody plastikowej torby – kliknij

Misja ratuj Ziemię – kliknij

“Kolejny dzień projektowy i niespodzianka od klasy trzeciej z Sosnowca i wychowawczyni Aleksandry Stolarczyk. Dotarła do nas paczka z przepięknie wykonanymi torbami na zakupy. Dzieci z Sosnowca organizują wypożyczalnię toreb w osiedlowym sklepie. My, ponieważ dojeżdżamy do szkoły z różnych miejscowości, sprezentujemy je rodzicom wraz z listem, w którym poprosimy, by torba zawsze towarzyszyła naszym rodzinnym zakupom. W poniedziałek ozdobimy torby i napiszemy listy.”😀

 

“Nasz projekt rozwija się. W zeszłym tygodniu dzieci z klasy drugiej ułożyły ankietę dotyczącą naszych zwyczajów zakupowych. Chodziło nam o informację, ilu ludzi z naszego otoczenia bierze torebki foliowe w sklepie i ilu chodzi na zakupy z własną torbą? Dzieci samodzielnie przeprowadziły badanie na przerwach w szkole, w domu i wśród znajomych. Dzisiaj zbieraliśmy wyniki. Była okazja do przeliczania i wizualnego pokazania wyników w postaci uproszczonego diagramu słupkowego. Dla drugoklasistów wyciąganie wniosków z ankiety jest bardzo trudne, jednak wspólnie daliśmy radę i teraz myślimy, jak przekonać nieprzekonanych”. 

W kolejnych postach przedstawimy kolejne projekty ze szkół partnerskich.

Warto zainspirować się! Zachęcam rónież do obejrzenia dwóch webinariów Agentów Globalnej Zmiany!

One thought on “Projekt ekologiczny dla młodszych uczniów – inspiracja

Podziel się refleksjami!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.