Nauczyciel on-line – Barbara Anna Zielonka

Tym razem czas na rozmowę z Barbarą Anną Zielonką, nauczycielką języka angielskiego z norweskiej Nannestad High School. W Polsce było o Niej głośno w tym roku, kiedy to Barbara Anna znalazła się w ścisłym finale The Global Teacher Prize – a konkretnie w dziesiątce najlepszych nauczycieli świata.

O tym, jak wygląda Jej codzienna praca nauczycielki – wypełniona wieloma ciekawymi projektami, naszpikowana nowymi technologiami, nastawiona między innymi na branie odpowiedzialności za swój proces uczenia się, a także na krytyczne myślenie i rozwiązywanie problemów – można dokładniej przeczytać na blogu, który prowadzi – kliknij!

Jak motywuje do pracy nauczyciel z pasją? Jak planuje swoją pracę i z jakimi problemami się mierzy – przeczytajcie sami.

-Jakie są największe wyzwania w pracy nauczyciela w Norwegii?

– Myślę, że największym wyzwaniami  w mojej pracy jest motywowanie uczniów, którzy niechętnie uczęszczają na zajęcia lub nie wykazują żadnego zainteresowania przedmiotami oraz biurokracja oświatowa. Wierzę jednak, że dzięki użyciu odpowiednich metod, szybkiemu zdiagnozowaniu problemu oraz pokazaniu zaangażowania w edukację ucznia, nauczyciel jest w stanie pomóc uczniom oraz zmienić ich tok myślenia.

– Jaka jest Pani zdaniem rola edukacji w dzisiejszych czasach?

– Najważniejszą rola edukacji powinno być przygotowanie młodego człowieka na wyzwania przyszłości oraz umożliwienie uczniom znalezienia swojej życiowej pasji. Mimo, że nie jesteśmy w stanie w 100% przewidzieć rynku pracy w 2040 roku, skupienie się na kształtowaniu umiejętności życiowych takich jak umiejętności interpersonalne, komunikacyjne, empatia, radzenie sobie w życiu, zarządzanie sobą, umiejętności decydowania i krytycznego myślenia wydają mi się kluczowymi.

– Jak motywuje Pani uczniów do działania?

– Po pierwsze staram się poznać zainteresowania swoich uczniów. Oznacza to, że na początku roku szkolnego każdy z moich uczniów informuje mnie o swoich pasjach lub zainteresowaniach, dzięki czemu jestem w stanie wspierać spersonalizowane procesy nauczania moich uczniów oraz pomóc rozwijać im umiejętności i kompetencje, które są ważne dla każdego z nich. Kluczem do sukcesu oraz zaangażowania uczniów we własną pracę są relacje. Uczeń, który widzi, że nauczyciel jest zainteresowany jego osobą, będzie bardziej zmotywowany do działania niż uczeń, który nie otrzymuje wsparcia ze strony nauczyciela lub jest traktowany jako jeden z 30.

Po drugie, staram się, aby zajęcia, które prowadzę obejmowały nauczanie problemowo/ projektowo zorientowane, aktywne metody nauczania i uczenia się oraz nauczanie multidiscyplinarne.

Po trzecie, wykorzystuje siłę projektów międzynarodowych oraz mediów społecznościowych. Zależy mi na stworzeniu modelu, w którym uczniowie mają szybki i łatwy dostęp do ekspertów bez względu na lokalizację szkoły, do której uczęszczają. Podczas zajęć moi uczniowie sami wybierają ekspertów, z którymi chcieliby się połączyć przy użyciu Skype/ Google Hangouts lub Webroom. Następnie łączą się z nimi i rozmawiają na tematy, które ich interesują. Pod koniec opisują swoje doświadczenie i rozwijają swoja siatkę networkingową dzięki platformie LinkedIn.

– Jakie wartości są w dla Pani najważniejsze w pracy?

– W mojej pracy najważniejszą rolę odgrywają wartości wewnętrzne, takie jak radość z wykonywania pracy nauczyciela, samodzielność, kreatywność, rozwijanie zainteresowań oraz wartości społeczne.

– Gdzie szuka Pani inspiracji?

– Moim największym źródłem inspiracji jest na pewno Twitter oraz literatura pedagogiczna. W wolnym czasie często biorę udział w czatach oraz rozmowach z pedagogami z całego świata na Twitterze. Twitter sam w sam sobie nie zmienił mojego podejścia do edukacji, ale pedagodzy, których udało mi się tam poznać, mieli ogromny wpływ na mój obecny warsztat pracy. Polecam każdemu nauczycielowi, aby stworzył konto na tej platformie. Jest to dla mnie jeden z lepszych sposobów doskonalenia zawodowego.

– Nad jakimi projektami Pani w tej chwili pracuje?

– Rok temu stworzyłam projekt pt. “Be the Change, Take the Challenge”, którego głównym celem było skupienie się na Celach Zrównoważonego Rozwoju (Sustainable Development Goals) oraz umożliwienie moim norweskim uczniom kontaktu z młodzieżą z całego świata podczas naszych zajęć. Projekt okazał się wielkim sukcesem, dlatego też zdecydowałam się na otwarcie drugiej edycji #bethechangetakethechallenge1819 w tym roku. Startujemy pierwszego września i gorąco zapraszamy do współpracy. Więcej informacji mogą Państwo znaleźć tutaj:

https://bethechangetakethechallenge1819.wordpress.com/

– Jaką radą chciałaby się Pani podzielić z innymi nauczycielami?

– Chciałabym zachęcić każdego nauczyciela do stworzenia swojej edukacyjnej siatki znajomych (Professional Learning Network=PLN). Dzięki mediom społecznościowym każdy z nas jest w stanie poznać pedagogów, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami oraz skupić się na swoim rozwoju osobistym w dogodnym czasie.

Dziękuję za rozmowę!

Podziel się refleksjami!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.