Temat elektrośmieci oraz drugiego życia telefonu to motywy przewodnie projektu SP6 w Gdyni, SP37 w Gdyni oraz SP w Baninie, a dokładniej Beaty Chojnowskiej-Gąsiorek, Małgorzaty Sobczak i Małgorzaty Buszman i ich uczniów.
W trakcie dwóch miesięcy wspólnej pracy Agenci Globalnej Zmiany ze wspomnianych szkół wykonali dużo pracy, ale jak pisała Małgorzata Buszman – działania wydają się nieskomplikowane. Warto zatem zainspirować się i wykorzystać pomysły w swojej klasie. Panie pracowały z uczniami w wieku 10-12 lat.
Jakie to działania?
1. Zbieranie informacji i umieszczanie ich na padlecie.
2. Wyszukiwanie, oglądanie i omawianie filmików edukacyjnych dotyczących elektrośmieci.
3. Tworzenie komiksu online, lapbooków i prezentacji Scratch.
4.Lekcja z udziałem partnerów z innych szkół prowadzona dzięki messengerowi.
Małgorzata Buszman – jedna z pań koordynujących działania pisze tak: “To stanowiło główne wyzwanie klasy 4 a ze Szkoły Podstawowej nr 37 w Gdyni pracującej nad tematem elektrośmieci, a ściślej próbującej odpowiedzieć na pytanie – Co robię z nieużywanym telefonem komórkowym?
Uczniowie klasy 4d ze Szkoły Podstawowej w Baninie przygotowali lapbooki w tematach elektrośmieci i drugiego życia telefonu dla uczniów klasy 0. Następnie prowadzili krótką prezentację swoich prac w parach (jeden czwartoklasista i jeden zerówkowicz). Starszym uczniom bardzo podobał się pomysł, gdy wykonywali swoje zadania w roli eksperta (czyli znawcy pewnego tematu). Zerówka natomiast była zadowolona z powodu licznych i ciekawych zadań i zagadek z lapbooków.
Uczniowie kl. 4-6 ze Szkoły Podstawowej Nr 6 w Gdyni pracowali nad projektem na lekcji informatyki. Kasy czwarte przygotowały plakaty informujące, co to są elektrośmieci, gdzie należy je w Trójmieście zdawać oraz jakie kary grożą za wyrzucanie ich do zwykłych śmieci. Klasy piąte przygotowały prezentacje multimedialne, skupiając się na problemie elektrośmieci. Klasy szóste zaprogramowały prezentację w programie Scratch o sposobach wykorzystywania niepotrzebnego telefonu komórkowego.
Czego się nauczyliśmy?
Jednak istotniejsze wydaje się to, czego nauczyliśmy się podczas trwania projektu. Po pierwsze współpracy, nie tylko w ramach zespołu klasowego, ale także z innymi szkołami – ustalania zadań, terminu ich realizacji, dzielenia się efektami.
Ważne było zachęcenie uczniów do udziału w tym dodatkowym działaniu, zainteresowanie problemem elektrośmieci.
Wreszcie sięgnięcie po nowoczesne narzędzia pracy – wybranie ich, przygotowanie dostępu do nich w szkole.
Istotne stało się uczestniczenie w projekcie ogólnopolskim, posiadanie poczucia tego, że pracujemy wspólnie, możemy wymieniać się osiągnięciami, korzystać ze wsparcia ekspertów (webinariów). Jesteśmy gotowi na kolejne wyzwania!”
Oto komiks przygotowany przez uczniów Małgorzaty Sobczak – kliknij!
Oto projektowy padlet – kliknij!