Uczeń mistrzem – inspiracje projektowe – Agenci Globalnej Zmiany

Temat elektrośmieci oraz drugiego  życia telefonu to motywy przewodnie projektu SP6 w Gdyni, SP37 w Gdyni oraz SP w Baninie, a dokładniej Beaty Chojnowskiej-Gąsiorek, Małgorzaty Sobczak i Małgorzaty Buszman i ich uczniów. 

W trakcie dwóch miesięcy wspólnej pracy Agenci Globalnej Zmiany ze wspomnianych szkół wykonali dużo pracy, ale jak pisała Małgorzata Buszman – działania wydają się nieskomplikowane. Warto zatem zainspirować się i wykorzystać pomysły w swojej klasie. Panie pracowały z uczniami w wieku 10-12 lat. 

Jakie to działania? 

1. Zbieranie informacji i umieszczanie ich na padlecie.
2. Wyszukiwanie, oglądanie i omawianie filmików edukacyjnych dotyczących elektrośmieci.
3. Tworzenie komiksu online, lapbooków i prezentacji Scratch.
4.Lekcja z udziałem partnerów z innych szkół prowadzona dzięki messengerowi. 

Małgorzata Buszman – jedna z pań koordynujących działania pisze tak: “To stanowiło główne wyzwanie klasy 4 a ze Szkoły Podstawowej nr 37 w Gdyni pracującej nad tematem elektrośmieci, a ściślej próbującej odpowiedzieć na pytanie – Co robię z nieużywanym telefonem komórkowym?
Uczniowie klasy 4d ze Szkoły Podstawowej w Baninie przygotowali lapbooki w tematach elektrośmieci i drugiego życia telefonu dla uczniów klasy 0. Następnie prowadzili krótką prezentację swoich prac w parach (jeden czwartoklasista i jeden zerówkowicz). Starszym uczniom bardzo podobał się pomysł, gdy wykonywali swoje zadania w roli eksperta (czyli znawcy pewnego tematu). Zerówka natomiast była zadowolona z powodu licznych i ciekawych zadań i zagadek z lapbooków.
Uczniowie kl. 4-6  ze Szkoły Podstawowej Nr 6 w Gdyni pracowali nad projektem  na lekcji informatyki. Kasy czwarte przygotowały plakaty informujące, co to są  elektrośmieci, gdzie należy je w Trójmieście zdawać oraz jakie kary grożą za wyrzucanie ich do zwykłych śmieci. Klasy piąte  przygotowały prezentacje multimedialne, skupiając się na problemie elektrośmieci. Klasy szóste zaprogramowały prezentację w programie Scratch o sposobach wykorzystywania niepotrzebnego telefonu komórkowego.

Czego się nauczyliśmy? 

Jednak istotniejsze wydaje się to, czego nauczyliśmy się podczas trwania projektu. Po pierwsze współpracy, nie tylko w ramach zespołu klasowego, ale także z innymi szkołami –  ustalania zadań, terminu ich realizacji, dzielenia się efektami.
Ważne było zachęcenie uczniów do udziału w tym dodatkowym działaniu, zainteresowanie problemem elektrośmieci.
Wreszcie sięgnięcie po nowoczesne narzędzia pracy – wybranie ich, przygotowanie dostępu do nich w szkole.
Istotne stało się uczestniczenie w projekcie ogólnopolskim, posiadanie poczucia tego, że pracujemy wspólnie, możemy wymieniać się osiągnięciami, korzystać ze wsparcia ekspertów (webinariów). Jesteśmy gotowi na kolejne wyzwania!”

Oto komiks przygotowany przez uczniów Małgorzaty Sobczakkliknij!

Oto projektowy padlet kliknij!

 

 

Podziel się refleksjami!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.