Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja – inspiracje na pracę z uczniami – Agenci Globalnej Zmiany

Temat odpowiedzialnej konsumpcji i produkcji wybrali Agenci Globalnej Zmiany z Tych, Gdyni, Pleszewa i Radziszowa – koordynowani przez panie Katarzynę Dacy-Ignatiuk, Margaritę Tuczko, Karolinę Domagalską i Magdalenę Zapałę. 

Jak pisała w trakcie realizacji działań  Katarzyna Dacy- Ignatiuk – “zajęliśmy się sprawdzeniem, przy pomocy ankiety, jak w społeczności naszych szkół wygląda stan świadomości w temacie produkcja i konsumpcja żywności (cel 12).  Dlaczego ankieta? Chcieliśmy dowiedzieć się, w którym obszarze powinniśmy prowadzić działania w każdej ze szkół, aby jak najlepiej dopasować je do naszych potrzeb. Temat naszym zdaniem jest ważny, warto go więc kontynuować  również w przyszłym roku szkolnym (np. przygotowując konkretne działania w listopadowym Tygodniu Edukacji Globalnej). Nie bez znaczenia był też fakt, że zbudowanie i przeprowadzenie poprawnej ankiety nie jest łatwą sprawą – to narzędzie badawcze, które (jak każde inne) musi odpowiadać pewnym standardom. Założyliśmy, że młody człowiek opuszczający szkołę (zanim stanie się studentem) powinien wiedzieć, jak takie narzędzie badawcze stworzyć i jak interpretować zebrane wyniki. A przy okazji przekonać się, że w najbliższej społeczności też można przeprowadzić bardzo ciekawe badania naukowe 
Uczniowie w grupie projektowej przygotowali ankietę (ZS 1 w Tychach), następnie ją sprawdziliśmy ma małej grupie i poprawiliśmy, a potem przeprowadziliśmy w naszych szkołach pod egidą “Agentów”  “.

Wyniki były analizowane w każdej szkole osobno. Powstała  też krótka analiza porównawcza dla wszystkich czterech szkół zaangażowanych w projekt – koniecznie zerknijcie – kliknij!
Dodatkowo uczniowie z ZS1 w Tychach na rozszerzeniu z geografii próbowali zmierzyć się z problemem GMO, 
wykorzystując analizę SWOT (nieznajomość faktów w tym zakresie to jeden z dwóch problemow, który nam wyszedł w ankiecie przeprowadzonej w ramach projektu). Efekty znajdziesz tutaj – kliknij!

 

Podziel się refleksjami!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.