Kartka z warsztatownika na dobry 2023 rok

Planowanie jest ważne. Podejmowanie refleksji nie mniej istotne, dlatego na dobry początek 2023 warto znaleźć chwile, by zastanowić się nad tym, jak chcemy pracować, co jest dla nas ważne, jak będziemy o siebie dbać.

Prawda jest taka, że nikt nie zdejmie z naszych barków nadmiaru obowiązków, że wielu rzeczy nie zmienimy (nie na wszystko mamy wpływ). Tym bardziej warto przyjrzeć się temu, co możemy zrobić. Dziś i każdego dnia. Bez wielkich obietnic i postanowień, za to z uważnością, co jakiś czas powracając do tego, co zapisałyśmy (piszę do Pań, gdyż w przestrzeni moich mediów społecznościowych jest ich aż 90%).

Dlaczego na Nowy Rok?

Moment przejścia, zamknięcia poprzedniego roku jest dobry na zatrzymanie się. Pozwala na domknięcie spraw, zostawienie za sobą tego, z czym nam nie po drodze, na przyjrzenie się lekcjom wyniesionym z różnych doświadczeń i wytyczenie nowych ścieżek.

Sprawczość – ważna!

Postawa wyczekiwania na “cud”, na zewnętrzną zmianę moim zdaniem jest ułudą. Kiedy patrzę na swoją zawodową ścieżkę, a także doświadczenia wielu znanych mi osób, widzę odwagę do podejmowania wyzwań (nie mylić z brawurą), najczęściej właśnie poprzedzoną namysłem – pytaniami o cel, wartości, priorytety. Z myślą o tych osobach, które potrzebują podpowiedzi, a może bardziej impulsu do refleksji, stworzyłam kartkę z warsztatownika, niejako kontynuację mojej książki “Projekt zmiana – od frustracji do satysfakcji z pracy w szkole”. Ta jedna kartka może pomóc Ci w uporządkowaniu myśli. W zastanowieniu się, co chcesz robić i z kim Ci po drodze (bardzo liczy się to, z kim możemy współpracować i na kogo liczyć). Sieć kontaktów, współpracowników, przyjaciół to jeden z ważnych aspektów wzmacniających naszą sprawczość.

Jak pracować z kartą?

  1. Znajdź chwilę, zadbaj o spokój, wyłącz telefon, pomyśl.
  2. Robisz to dla siebie, więc stań w prawdzie. Bądź ze sobą szczera.
  3. Nie traktuj karty jako impulsu do narzekania, ale szukania rozwiązań, porządkowania, robienia przestrzeni dla siebie.

Co kryje się pod hasłami?

Tutaj nie ma dobrych i złych odpowiedzi. Możesz skupić się tylko na rzeczach zawodowych, jest tutaj też przestrzeń na sprawy osobiste. To Twój wybór!

  • priorytety – Co w najbliższym roku jest dla Ciebie najważniejsze? Na czym się chcesz skupić?
  • największe wyzwania – Co najczęściej spędza Ci sen z powiek? Co Cię frustruje?
  • na kogo mogę liczyć? – Kto może pomóc Ci w mierzeniu się z wyzwaniami?
  • czego chcę robić mniej? – Które aktywności chcesz ograniczyć? Co niepotrzebnie pożera Ci czas? Pamiętaj, że piszę o rzeczach, na które masz wpływ. Nie zajmuj się tymi, których w tym momencie nie możesz zmienić.
  • czego chcę robić więcej? Co sprawia Ci przyjemność? Czemu chcesz poświęcić więcej czasu?

Po lewej moje trzy zapisane notatniki – warsztatowniki 2022 (nie liczę tych typowo roboczych z zadaniami), po prawej nowe na 2023.


Zachęcam do wyrobienia sobie nawyku porządkowania myśli, spisywania refleksji. A dziś do sięgnięcia po przygotowaną dla Ciebie kartę. Możesz ją pobrać poniżej. Zachęcam również do sięgnięcia po książkę – warsztatownik “Projekt zmiana – od frustracji do satysfakcji z pracy w szkole”.

Podziel się refleksjami!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.