W zdrowej szkole, zdrowy duch

10393780_10205938350317820_4082475625380092481_nO autorce: Martyna Hnatyszyn – psycholog i psychodietetyk w jednym, szkolna koordynatorka Programu Szkoła Promująca Zdrowie, ekspertka Ogólnopolskiego Programu Jem drugie śniadanie. Na co dzień promuje zdrowy styl życia w Gimnazjum nr 1 w Gdyni

Udział Gimnazjum nr 1 w programie „Szkoła Promująca Zdrowie” wiązał się z wieloma wyzwaniami. Najpierw musieliśmy znaleźć poparcie wśród nauczycieli, uczniów i ich rodziców. To akurat nie było trudne. Większość z nas wysoko cieni sobie zdrowie i jego profilaktykę w swoim życiu. Natomiast  chcąc dołączyć do sieci Szkół Promujących Zdrowie – uprzedzono nas, że nasze działania nie mogą być wyłącznie „akcjowe” i „eventowe”. Musimy się wykazać ciągłością naszych działań. To znaczy, że nie możemy na co dzień popierać postaw antyzdrowotnych i raz na jakiś czas zorganizować w szkole dzień zdrowego jedzenia i uważać sprawę za załatwioną. Naszymi postawamy musimy wykazać, że zdrowie jest dla nas ważne codziennie i w każdym wymiarze naszego życia. Zespół ds. Promocji Zdrowia, jaki stworzyliśmy w naszej szkole, łączy nauczycieli najróżniejszych specjalności, nie tylko wychowania fizycznego, ale też językowców i psychologa. Razem mamy szansę działać na wielu płaszczyznach i angażować w swoją pracę jak najwięcej osób. W ubiegłym roku prowadziliśmy warsztaty dotyczące zdrowia – szerzyliśmy naszą wiedzę wśród młodzieży, kładąc szczególny nacisk na ich edukację. Promowaliśmy jedzenie wszystkich rodzajów kaszy, przygotowywaliśmy
zdrowe przekąski, uczyliśmy prawidłowo czytać etykiety, kształtowaliśmy postawy świadomych, młodych konsumentów – nawiązując do niemarnowania żywności i zniechęcania do nadmiernego konsumpcjonizmu. Prowadziliśmy szeroko pojętą profilaktykę nadwagi i otyłości wśród młodzieży.
Aby wykazać się ciągłością naszej działalności, pamiętamy, by przekazywać wartości dotyczące zdrowia przy każdej okazji. Nasi uczniowie, gdy wychodzą do kina – wiedzą, że popcorn i cola nie są dobrym wyborem. Przynoszą swoje przekąski – niskokaloryczne i pełnowartościowe. Warto też dodać, że uczniowie bardzo chętnie angażują się w działania prozdrowotne – od udziału w różnego rodzaju ogólnopolskich konkursach – po codzienne pamiętanie o spożywaniu zdrowego, drugiego śniadania.
W tym roku jesteśmy nastawieni na rozszerzenie naszej działalności na rodziców. Szkoła oczywiście uczy postaw prozdrowotnych i kształtuje dobre nawyki, jednak nie można nie docenić roli rodziców w całym procesie dbania o zdrowy tryb życia. To rodzice są naszymi najważniejszymi partnerami i sojusznikami w promowaniu zdrowia. Naszą współpracę rozpoczynamy od spotkania, podczas którego będziemy wspólnie przygotowywali zielone koktajle – złożone między innymi ze świeżego szpinaku, pietruszki, selera i imbiru. Uczniowie będący w grupie promującej zdrowie – opowiedzą swoim rodzicom i nauczycielom o walorach zielonych warzyw i o tym dlaczego warto pić zielone koktajle. Będziemy wspólnie miksować i degustować powstałe napoje. Dostępne będą karteczki z przepisami i każdy uczestnik spotkania będzie mógł zabrać do domu przepis na koktajl, który najbardziej mu smakował. Chcemy połączyć dobrą zabawę ze smaczną degustacją i nauką. Mamy nadzieję, na integrację środowiska domowego i szkolnego naszych uczniów – abyśmy razem, jednym wspólnym głosem, promowali te same wartości.
Na kolejne miesiące planujemy promowanie spożywania produktów mlecznych – szczególnie jogurtu naturalnego, kefiru oraz maślanki. Ankieta żywieniowa przeprowadzona w czerwcu 2015 roku, pokazała, że nasi uczniowie zaniedbują te sferę swojego żywienia. A trzeba dodać, że produkty mleczne, odzwierzęce są źródłem pełnowartościowego białka – niezbędnego do prawidłowego rozwoju młodego człowieka.
W planach mamy również pokazanie uczniom mocy, jaka tkwi w ziarnach sezamu, siemienia lnianego, pestkach słonecznika czy też dyni. Będziemy przygotowywać domową chałwę, pasty do chleba oraz mieszkanki muesli do jogurtu. Liczymy na zaangażowanie uczniów, rodziców i nauczycieli! Bo gwarantujemy smaczną zabawę, integrację i kształtowanie zdrowych nawyków.

Podziel się refleksjami!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.