Zmieniamy świat, czyli realizacja programu autorskiego w szkole

No właśnie, realizacja programu autorskiego w szkole. Z reguły kojarzy się z indywidualnym programem tworzonym przez nauczyciela dla danej klasy. W tym jednak wypadku będzie mowa o potrzebie tworzenia programu autorskiego dla całej szkoły,  bo tylko dzięki systemowemu współdziałaniu będziemy w stanie zmieniać rzeczywistość. Bo o to przecież w szkole chodzi! O inicjowanie i wprowadzanie zmiany społecznej.

W naszym gimnazjum dzieje się wiele, ale mieliśmy takie wrażenie, że bardziej “akcjowo” –  od czasu do czasu –  wiele wydarzeń, każdy sobie w swoim zespole rzepkę skrobie, a tymczasem brak było  powiązań i spójnego systemu, który sprawiałby, że wszyscy się uzupełniamy. Dać pole do inicjatywności to jedno, ale mieć wspólny cel, jako eduzmieniacze, to kolejna – bardzo ważna kwestia.

Tak ze świadomości o roli szkoły jako inkubatora zmiany społecznej zrodził się pomysł na systemowy program dla szkoły. Jeszcze chwila, refleksja nad potrzebami środowiska i problemami, które nas najbardziej dotykają i… mamy. Niby ekologicznie i tak zwyczajnie, ale ile rzeczy kryje się w kreowaniu świadomych konsumentów. I jak bardzo temat łączy się z życiem, jak bardzo namacalny i realny może być wymiar działań.

Nasz program kierowany jest  do całej społeczności szkolnej, a także  pozaszkolnej. Swoim zasięgiem obejmuje nie tylko lekcje, warsztaty, spotkania, projekty, ciekawe wydarzenia,   ale przede wszystkim zwyczajne (codzienne) modelowanie świadomej postawy konsumenckiej. Dlaczego „Gramy w zielone”?

Pomyśleliśmy, że warto stworzyć w naszej szkole system, który pomoże nam zmienić nasze podejście do marnowania jedzenia, rzeczy, wody, papieru i energii… I pewnie wielu innych rzeczy, które moglibyśmy przetworzyć i ponownie wykorzystać. Uznaliśmy, że chcemy nauczyć się dzielić z innymi tym, co nie jest nam potrzebne, a co może jeszcze dostać „drugie życie”.   O szczegółach można przeczytać na stronie internetowej programu. Kliknij!

Podziel się refleksjami!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.