Pikkuli, czyli fińska propozycja dla przedszkolaków

To, co najbardziej spodobało mi się w Finlandii, to myślenie osób odpowiedzialnych za politykę o kompetencjach przyszłości, o tym, jakie umiejętności będą potrzebne w życiu, w tym na rynku pracy. Pod tym kątem zaplanowana jest reforma fińskiej edukacji, której początek zaplanowany jest na 2020 rok. Finowie nie zapominają też o przedszkolakach. Dla rozwoju inteligencji emocjonalnej ważne są wczesne lata życia, pomiędzy 3. a 7. rokiem. Pracy zespołowej też powinniśmy uczyć się jak najwcześniej, edukacja dorosłych ludzi w tym zakresie jest bardzo trudna.

Co wspólnego ma z tym Pikkuli?

W czasie konferencji, w której uczestniczyłam z fińskimi nauczycielami, poznałam Metsämarję Aittokoski, kobietę -orkiestrę, reżyserkę, scenarzystkę, producentkę, dyrektorkę generalną i superbohaterkę w jednym! Metsämarja wymyśliła i stworzyła Pikkuli, małego ptaszka, który uczy się od innych, jak zbudować swoją wewnętrzną siłę i poczucie wartości. Pikkuli jest bohaterem kreskówek, aplikacji oraz gier. Filmy można znaleźć między innymi na platformie IPLA. Celem, który przyświeca Metsämarji, jest rozwijanie inteligencji emocjonalnej i umiejętności społecznych u najmłodszych dzieci. Metsämarja szuka polskich przedszkoli, które chciałyby przetestować filmy z Pikkuli i dać informację zwrotną autorce. Projekt jest dużym przedsięwzięciem, zaangażowało się w niego wiele instytucji. Oto adres strony: http://www.pikkuli.com

Więcej o Pikkuli

Z autorką można się kontaktować poprzez email podany na stronie, w razie czego i ja służę swoją pomocą. Nadmienię, że film nie posiada dialogów, odcinki są bardzo dynamiczne, ciekawe i pełne różnych, czasami niełatwych przeżyć Pikkuli. Polecam wszystkim osobom związanych z edukacją przedszkolną.

14939348_1780851002182998_1317958994543810254_o

                               Film Pikkuli 

Podziel się refleksjami!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.