Jak ożywić szkolne podwórko grami- irlandzkie inspiracje

Szkolne podwórko może tętnić życiem, aktywizować dzieci i wzmacniać ich umiejętności społeczne i kształtować inteligencję emocjonalną. Zabrzmiało poważnie, jednak gdy przyjrzymy się temu, co robi jedna ze Szkół z mocą zmieniania świata –  Galway ET w Irlandii, zobaczymy, że zabawa na przerwach może przynosić wiele bezcennych korzyści, rozwijać wyobraźnię, oswajać z porażką, a także uczyć przywództwa.

Szkoła Galway ET zaadaptowała w swej pracy amerykański program Playworks, dostosowując go oczywiście do swoich potrzeb. Każdego dnia na dziedzińcu szkolnym, na przerwach, w tych samych miejscach dzieciaki biorą udział w rozmaitych grach podwórkowych. W osobnych miejscach rozgrywana jest  gra  tygodnia lub miesiąca. Każdy, kto chce, może dołączyć. Gry prowadzone są również przez dzieci, a dokładniej Junior Coaches, którzy bardziej moderują działania, niż sędziują. Oczywiście dorośli również biorą udział w zabawach, wspierając uczniów i motywując do zabawy.

Ktoś spyta, co w tym wszystkim nowego? Zestaw gier podwórkowych jest bogaty, modyfikowany na bieżąco przez dzieci, które wprowadzają do zabaw swoje innowacje. Tym, co odróżnia zabawy od tych standardowych jest duży nacisk na włączanie, a nie wykluczanie – przegrany może w każdej chwili dołączyć do gry, gdy wykona na przykład pajacyk, krzycząc “Jestem super! Jestem super! Jestem super!”. W innej zabawie na osobę, która odpada z zabawy, za każdym razem czekają  specjalne  wiwaty grupy – przebijanie piątki  i jakimś prostym komplementem. 

Miałam okazję zagrać w podwórkowe zabawy właśnie w Irlandii, w trakcie szczytu innowatorów edukacyjnych Fundacji ASHOKA  z całego świata i przyznam, że i świetnie się bawiłam, i na swojej skórze doświadczyłam, co oznacza pozytywne wzmacnianie i oswajanie z porażką. A kazdemu, kto szuka inspiracji, podaję linki –  do strony, gdzie zebrano gdy i zabawy (wraz ze zdjęciami) oraz do strony irlandzkiej szkoły – może kogoś zainspiruje.

propozycje gier i zabaw – opisy 

irlandzka szkoła 

One thought on “Jak ożywić szkolne podwórko grami- irlandzkie inspiracje

Podziel się refleksjami!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.