Czas na kolejny wpis, w którym zamieszczam przegląd otwartych zasobów, tym razem wybór głównie na biblioteki cyfrowe, a także platformy i serwisy edukacyjne. Warto je znać i upowszechniać.
Wolne lektury – cyfrowa bibliotek, w której znajdziesz książki, wiersze, obrazy, audiobooki. Teksty upowszechnione są w kilku formatach. Możesz ich szukać według autorów, epoki, gatunku, motywu, rodzaju literackiego oraz kolekcji.
Biblioteka Literatury Polskiej w Internecie – zbiór dzieł klasyków polskich – od Bogurodzicy po Żmichowską.
Sztuka24h – materiały dotyczące sztuki współczesnej – scenariusze lekcji, scenariusze, animacje, gry interaktywne dla dzieci, filmy edukacyjne i o wiele więcej znajdzie każdy, kto odwiedzi serwis.
Khan Academy – kursy i ćwiczenia z różnych przedmiotów online za darmo (po polsku i po angielsku).
Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie – darmowe zasoby edukacyjne z 19 obszarów wiedzy przygotowane przez wykładowców i najlepszych studentów.
Folger Shakespeare Library – imponujący zbiór materiałów związanych z Szekspirem, jego twórczością – zdjęcia manuskryptów i rzeźb, ryciny, teksty i o wiele więcej znajdzie każdy, kto odwiedzi stronę.
Academic Earth – kolekcja kilkuset darmowych kursów online z najlepszych uniwersytetów świata, z obszaru różnych dziedzin. Prowokacyjne pytania i humor to także część tych imponujących zasobów.
Practical Math: How to Take a Punch – Academic Earth
TEDed lessons – platforma z filmami edukacyjnymi z kilkunastu dziedzin życia i nauki.