Zmiana zaczyna się od nas! Do pracy!

Nowy rok może stanowić fantastyczny impuls do zmian, w tym tych edukacyjnych. Zdarza się, że narzekamy – na reformę, na dyrektora, na nauczycieli, na uczniów, rodziców, organ prowadzący, zapominając, że to my mamy siłę sprawczą i od nas samych naprawdę bardzo wiele zależy. Trzeba tylko odpowiednio podejść do sprawy.

Na co mam wpływ?

Ja – nauczyciel: na uczniów, rodziców, na sposób realizacji lekcji, na budowanie relacji w zespołach klasowych, na uczenie krytycznego myślenia, współpracy, mądrego korzystania z tik, na swoje relacje z innymi, na rozwój osobisty, na współpracę z rodzicami, na sposób realizacji projektów, wycieczek, rzetelne i sprawiedliwe ocenianie, na motywowanie i inspirowanie młodzieży, na wystrój sali (z reguły), na pracę szkoły i wiele więcej. Zostawiam tutaj miejsce na Twoje propozycje:

Ja – dyrektor: na uczniów, rodziców, wszystkich pracowników szkoły, środowisko lokalne, innych dyrektorów i edukatorów, na sposób pracy szkoły, przestrzeń edukacyjną, tworzenie społeczności uczącej się, budowanie relacji, rozwijanie kompetencji przyszłości i kompetencji społecznych, wdrażanie nowych technologii, inicjowanie innowacji, motywowanie, inspirowanie, rozwiązywanie problemów, rozwój osobisty, rozwój innych, szkoły, miejscowości i wiele więcej.  Zostawiam tutaj miejsce na Twoje propozycje:

Czy to mało? Moim zdaniem to bardzo dużo aspektów, które dają nam prawdziwe pole do popisu. Oczywiście nie róbmy rewolucji na wszystkich frontach na raz. Czasem wystarczy rozpocząć reformować jeden obszar, by wpłynął on na pozostałe. Nie wiesz, jak zacząć? Powoli. Od pierwszego kroku, który zamierzasz zrobić. Prostego, ale powtarzalnego, tak – by nowe stało się rutyną.

O czym jeszcze warto pamiętać?

O refleksji nad celem swych działań. O tym za mało mówimy w edukacji, a jest to bardzo ważne. Warto zdefiniować swoje  zasoby i umiejętnościami, a także określić, jakich sojuszników mamy i jakimi ludźmi chcemy się otaczać. Trzeba też powiedzieć sobie jasno, z kim nie jest nam po drodze. Ustalmy, które kompetencje chcemy rozwijać i zaplanujmy, jak najlepiej to zrobić.

Nie czekaj! Działaj! Zmieniaj! Szkoła naprawdę może być dobrym, inspirującym miejscem, a tak naprawdę społecznością ludzi uczących się. Takich szkół potrzebujemy w tak dynamicznie zmieniającym się świecie. Możesz skorzystać z karty postanowień eduzmieniaczowych lub po prostu zainspirować się. Pobierz pliki poniżej. Powodzenia!

karta – zmiana nauczyciel

karta – zmiana dyrektor

 

 

2 thoughts on “Zmiana zaczyna się od nas! Do pracy!

  1. Cieszę się, że pojawił się artykuł na temat zmian, na które mamy wpływ. Uważam, że w każdym zawodzie, a w przypadku nauczyciela obowiązkowo – potrzebna jest refleksja nad tym, co się robi, do czego się zmierza, co chce się osiągnąć.
    Zachęcam wszystkich do stawiania sobie wyzwań, które będą prowadziły do rozwoju własnego warsztatu pracy. Od dawna uczestniczę w wielu szkoleniach, by ciągle poszerzać swoją wiedzę na temat nauczania, sposobów uatrakcyjniania lekcji czy rozwijania kompetencji. Chociaż uczę już ponad 15 lat, nie wyobrażam sobie zamknięcia się na nowe sposoby uczenia. Szkoła się zmienia, bo zmienia się świat, a ja – jako nauczyciel – mam wpływ na to, jak mówić dzieciom o tym świecie.
    W związku z Nowym Rokiem życzę wszystkim nauczycielom optymizmu i chęci podejmowania działań, które zmierzają do rozwoju własnego warsztatu pracy, a co za tym idzie – sposobów nauczania.
    Dziękuję za mądre inspiracje płynące ze strony EDUZMIENIACZA! Wszystkiego Dobrego w Nowym Roku!

Podziel się refleksjami!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.