Quo vadis edukacjo? Singapurskie inspiracje z konferencji E2 Microsoft

Jestem jeszcze w drodze – na lotnisku w Zurichu, gdzie przed chwilą wylądowaliśmy po trzynastogodzinnym locie z Singapuru. Brałam tam udział w jednej z najlepiej zorganizowanych konferencji w moim życiu – intensywnej, ale ciekawej, nastawionej na interakcję i wymianę doświadczeń – Education Exchange Microsoft, czyli E2.

W wydarzeniu wzięło udział 310 osób z 91 krajów (wszystkich kontynentów) – edukatorów, którzy wykorzystują w swej pracy nowe technologie, w tym wypadku narzędzia Microsoft i są Microsoft Innovator Educator Experts wyróżniającymi się właśnie w kontekście wdrażania nowych mediów w swej edukacyjnej pracy.

20180314_014820.jpg

Dokąd zmierzasz edukacjo?

Mam wrażenie, że w naszej pracy za mało jest refleksji nad sensem i celowością naszych działań. W trakcie konferencji E2 na samym początku bardzo mocno wybrzmiały w moim przekonaniu właśnie pytania o kierunek naszych działań. Kevin Wo, General Manager  Microsoftu  w Singapurze właśnie zapytał o to, jak przygotowujemy naszych uczniów do uczestniczenia w życiu gospodarczym i tworzenia gospodarki naszych państw i społeczeństwa? Ponad 60% z obecnych zawodów zniknie lub ulegnie transformacji. Faktem jest też, że my nie czekamy na rewolucję industrialną 4.0, ona już się dzieje, a my czy chcemy, czy nie – jesteśmy jej częścią i lepiej dla nas, abyśmy uczestniczyli w niej świadomie.

Kolejne inspirujące wystąpienie Antony’ego Cooka dotyczyło rozwoju przyszłości dla wszystkich – gwałtownie  rozwijająca się technologia stworzyła nową wiedzę, doświadczenia, a także możliwości, z których warto korzystać. Największym wyzwaniem naszych czasów jest zmiana sposobu, w jaki edukujemy uczniów i zdefiniowanie na nowo metod przygotowania ludzi do pracy. 65% uczniów, którzy właśnie rozpoczynają edukację będzie pracowało w zawodach, które jeszcze nie fukncjonują na rynku.

Najbardziej inspirujące były dla mnie rozmowy kuluarowe i learning market place. To było prawdziwe Education Exchange!

Wszystkie nieformalne sytuacje pomiędzy wystąpieniami i pracą zespołów nauczycieli były doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i inspiracji – poznałam bardzo ciekawych edukatorów m.in. z Australii, Niemiec, Szwajcarii i Hong-Kongu, którzy bardzo aktywnie działają na rzecz wzmacniania roli nauczycieli i doskonalenia ich kompetencji w obszarze nowoczesnej edukacji. To ten aspekt mojej działalności, który chcę rozwijać jako szkoleniowiec i doradca, a dzięki poznanym osobom mogę włączyć się do globalnej sieci szkoleniowców. Australijski dyrektor szkoły koordynuje współpracę online edukatorów, wykorzystując bardzo ciekawe metody inspirowania i włączania nauczycieli (jestem właśnie w trakcie zgłębiania szczegółów).

Edukacyjne targowisko wymiany doświadczeń było numerem jeden konferencji Education Exchange Microsoft, gdyż mogliśmy pokazać nasze projekty, a także ruszyć w trasę po wszystkich kilkuset stanowiskach.

Najbardziej zainspirowało mnie stoisko Słowaka z Nitry, który na miejscu uczył tworzenia fotografii 3D, a także stanowiska nauczycielek z Arabii Saudyjskiej, które wykorzystywały aplikacje Microsoft, a także Aurasmę do tworzenia m.in. żywych wystaw naukowych, czy microbitów do przedstawiania procesów solarnych. Bardzo ciekawe były projekty Szwajcara i Anglika, którzy działają w kontekście zmieniania kultury pracy szkoły – mądrego wykorzystania nowych technologii, a także wdrażania nowych metod pracy.

Nawiązałam też kilkanaście ciekawych kontaktów dla szkoły – poznałam ekspertów na zajęcia Skype in the classroom, więc nasi uczniowie z 17LO w Gdyni poznają wkrótce m.in. Saudyjkę, Rusinkę, Peruwiańczyka, którzy poprowadzą dla nich wirtualne lekcje.

Jak znalazłam się na konferencji w Singapurze?

  • Latem zeszłego roku utworzyłam konto na platformie Microsoft – kliknij! Wspomnę tylko, że nie trzeba być nauczycielem informatyki, ja ucze przedmiotów humanistycznych.
  • Wzięłam udział w kilku szkoleniach online (są bardzo ciekawe i praktyczne – dotyczą nowoczesnych metod oraz narzędzi tik)  i zdobyłam minimum, czyli 1000 punktów, w tym momencie zostałam Microsoft Innovator Educator Expert.
  • Wczesną jesienią Microsoft Polska ogłosił konkurs na projekt realizowany w szkole właśnie z wykorzystaniem aplikacji Microsoft. Napisałam taki projekt, wysłałam prezentację – zostałam wybrana  jako jedna z trzech osób reprezentujących polskich ekspertów Microsoft na konferencji w Singapurze.

20180315_200907-01.jpeg

C.D.N.

 

 

 

 

4 thoughts on “Quo vadis edukacjo? Singapurskie inspiracje z konferencji E2 Microsoft

  1. Dziękuję za kolejny inspirujący wpis! Jestem pełna podziwu dla nauczycieli, którzy ciągle szukają ciekawych rozwiązań w edukacji, szkolą się, po prostu są nauczycielami, którzy maja w sobie siłę, by zmieniać edukację.

Podziel się refleksjami!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.