Edukacja po singapursku

Od czasu odzyskania niepodległości w 1965 roku edukacja singapurska kilka razy przechodziła transformację, dostosowując się do potrzeb dyktowanych przez życie gospodarczo-społeczne – taki fakt przedstawił Chan Lee Mun – Chef Skills Officer z organizacji SkillsFuture Singapore.

Swój post oprę o wystąpienie Chan Lee Mun na konferencji Education Exchange Micfrosoft zorganizowanej właśnie w Singapurze, a także na rozmowach z  napotkanymi uczniami. Niestety, nie udało mi się odwiedzić żadnej ze szkół, ale mam nadzieję, że jeszcze będzie taka możliwość w niedalekiej przyszłości.

Chan Lee Mun odniósł się do czterech różnych etapów zmian singapurskiej edukacji od schyłku lat pięćdziesiątych do dzisiaj. Zdjęcie poniżej ukazuje, gdzie jesteśmy teraz – edukacja nastawiona na uczącego się oraz na wartości, gdyż świat (społeczeństwo i gospodarka) napędzane są innowacjami. Jej celem od 2012 roku jest większy nacisk na pomoc każdej jednostce w optymalnym rozwijaniu swojego potencjału, innowacyjności i przedsiębiorczości. Promuje się także R&D, czyli prace badawczo-rozwojowe.

E2 Microsoft konferencja Singapur

Co napędza edukacyjną zmianę?

 • globalizacja
 • nowe technologie (np. internet rzeczy)
 • zmieniające się zawody/role w pracy
 • spowalniający  wzrost siły roboczej
 • apsiracje (meeting aspirations)

Skills Future – program (ruch) narodowy odpowiedzią na potrzebę zmian!

Singapurski minister edukacji Pan Ong Ye Kung uważa, że Skills Future/Umiejętności Przyszłości to wszystko, co Singapurczycy mogą zrobić, by stworzyć przyszłość, która jest inna  i lepsza od obecnej poprzez zmianę sposobu postrzegania pracy, kariery i rozwijania nas samych i następnego pokolenia, co oznacza  nacisk na 4 podstawowe elementy:

 1. świadome wybory  ludzi w zakresie edukacji i kariery zawodowej
 2. zintegrowany i elastyczny system kształcenia i szkolenia
 3. rozpoznanie umiejętności  i rozwój kariery w oparciu o nie
 4. kultura uczenia się przez całe życie

Program Skills Future jest skierowany do uczniów, pracowników i pracodawców.

20180318_113228-1.jpg

Jak można zobaczyć, program przewiduje wiele różnych form rozwijania kompetencji przyszłości – w tym szkolenia, przewodniki, a także specjalny kredyt od rządu – szczegóły w nagraniu poniżej.

Co jest najważniejsze?

 • umiejętność zastosowania wiedzy do wykonywania zadań i rozwiązywania problemów
 • uczenie się przez całe życie – “Możesz nauczyć ucznia na jeden dzień, ale jeśli zaciekawisz go wiedzą, będzie kontynuował proces uczenia się tak długo, jak będzie żył” (Clay P. Bedford)

 

Moje spotkanie z uczennicami

Kiedy pewnego dnia razem z Dawidem zgubiliśmy naszą grupę i poszukiwaliśmy jej na ulicach China Town, napotkaliśmy tam bardzo wielu uczniów. Z rozmowy z nimi dowiedziałam się, że realizują projekt edukacyjny – sprawdzają potrzeby osób odwiedzających tę dzielnicę. Ich zadaniem było zaproszenie przechodniów do odpowiedzi na pytania (np. czym przyjechali do China Town, skąd pochodzą, co jest celem ich wizyty), a następnie przygotowanie prezentacji przedstawianej w szkole. Projekt musi być realizowany zespołowo.

20180312_045413-01.jpeg

Innego dnia spotkałam uczennice, które kwestowały na rzecz uczniów z ośrodków wychowawczych, by pomóc im w powrocie do społeczeństwa – akcja była zainicjowana przez ich szkołę.

20180314_063908-01.jpeg

To, co zawsze  podkreślają Singapurczycy – nie mają żadnych zasobów naturalnych poza ludźmi, dlatego inwestują w ich rozwój. Mnie osobiście taki kierunek rozwoju edukacji bardzo się podoba. Pytanie, jak wygląda szkolna rzeczywistość w praktyce. Z relacji nauczycieli singapurskich dowiedziałam się, że nowe technologie stanowią normalny element edukacyjnego życia, bo przecież nie można nie skorzystać z czegoś, co pomaga w pracy. Z rozmowy z polskim studentem wiem, że uczniowie bardzo mocno ze sobą rywalizują o to, kto jest lepszy, a wynik testu zależy od poziomu całej grupy. To jest wątek, który na pewno będę chciała zgłębić, gdyż bardzo mnie zainteresował. A że nawiązałam kilka kontaktów z nauczycielami z tego zakątka świata, postaram się już niedługo wrócić z większą porcją informacji.

2 thoughts on “Edukacja po singapursku

 1. W szybko zmieniającym się świecie edukacja musi dostosować się do tych zmian. Z podziwem czytam o szkołach, które potrafią iść z duchem czasu i ciągle stawiać sobie pytanie: co jest najważniejsze? Dla mnie ważne jest, by mówić uczniom, że uczenie się trwa całe życie. Żadna szkoła nie kończy zdobywania wiedzy, wręcz przeciwnie – to początek zgłębiania kolejnych zagadnień, zdobywania nowych umiejętności. Jestem zwolenniczką nauczania opartego na wartościach i kształceniu umiejętności. Kolejna Pani podróż i mnóstwo inspiracji do pracy! Uważam, że powinno się kopiować od tych, którzy do zmian w edukacji podchodzą z pasją, zaangażowaniem i z myślą o przyszłości. Dziękuję za dobre wzorce.

  1. Zgadzam się z Panią – uczenie/pokazywanie wartości uczenia się przez całe życie – to jest to! Dlatego zmieniajmy, dyskutujmy i inspirujmy się od siebie i innych!

Podziel się refleksjami!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.