Jakich dyrektorów szkół dzisiaj potrzebujemy?

Świat wokół nas się zmienia, rewolucja 4.0 szaleje w najlepsze. Na dodatek trwa reforma edukacji. To czas, kiedy naprawdę potrzebujemy dobrych dyrektorów. Dobrych? Czyli jakich?

Tegoroczne doświadczenie edukacyjne wyniesione z Leadership Academy for Poland pokazało mi, że przede wszystkim powinnam znać dobrze siebie – to, co mnie nakręca do działania, to, co pomaga i przeszkadza  mi w komunikacji z innymi. Świadomość własnych mechanizmów działania plus znajomość sposobów motywowania ludzi, przewodzenia zespołowi, a także wdrażania zmian to z pewnością zasoby, które są kluczowe dla dobrego przywódcy.  Oczywiście dochodzi do tego kontekst naszej pracy – osadzenie w środowisku lokalnym, kontakty z uczniami,  rodzicami,  organem prowadzącym, kuratorium oświaty, związkami zawodowymi   i innymi instytucjami, który sprawia, że ta praca jest jeszcze trudniejsza, szczególnie, gdy dodamy do tego ogromną presję generowaną przez nas samych oraz wszystkich wcześniej wymienionych.

Czasami sama przestaję się dziwić, że dyrektorzy szybko się wypalają i popadają w rutynę, nie nadążając za zmieniającą się rzeczywistością i potrzebą zmiany edukacji. Mnie samą wiele razy dopadało zmęczenie i poczucie, że nie jestem w stanie być perfekcyjna w każdym aspekcie dyrektorskiego życia. A tak chciałabym 🙂

Na szczęście mogę liczyć na wiele osób, które mnie wspierają – i chyba to jest kluczowe – by nie być samotną wyspą. Co więcej – umieć się odciąć (coraz lepiej mi się to udaje) i nie brać wszystkiego do siebie. A przede wszystkim dbać o siebie i swój dobrostan, czyli umieć odpoczywać i mieć pasję, która nam w tym pomaga (w dystansowaniu się i realizowaniu siebie). A potem możemy realizować plan bycia dyrektorem, którego dobra edukacja dzśi potrzebuje. Spójrzcie na zdjęcie! Powiem tylko, że tę listę tworzyli sami dyrektorzy. Ja odsyłam szczególnie do punktu pierwszego. Jest oczyszczający!

Dodam tylko od siebie, że dobry dyrektor powinien mieć otwartą głowę, umieć określać sens pracy i cel działania (wiedzieć, po co nam edukacja), a także dawać konstruktywną informację zwrotną oraz umieć prosić o pomoc.

A Ty? Co dodałabyś/dodałbyś do tej listy?

 

20180424_074415782876410.jpg

Podziel się refleksjami!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.