10 inspiracji na przedwakacyjne lekcje i zajęcia

Odkąd pamiętam, czerwcowe zajęcia w szkole często wyróżniały się – kiepską frekwencją uczniów (bo po co chodzić, kiedy nic nie robimy?), znużeniem nauczyciela (nie mam pomysłu, co mogę z nimi robić), puszczaniem filmów i ogólnie uczeniem czegoś, co nie ma sensu – pewnej życiowej postawy. Oczywiście mogę się mylić! Jednak z kilku szkół takie wyniosłam doświadczenie.  I pewnie geneza tego problemu jest i głębsza, i bardziej złożona. W każdym razie warto zawalczyć o sens czerwcowych zajęć, przede wszystkim ucząc tego, że do szkoły nie chodzi się po oceny!

Od kilku lat w naszej szkole, przy wsparciu Samorządu Uczniowskiego, staramy się urozmaicać edukacyjnie ten czas, by faktycznie był dobrze wykorzystany i nie generował poczucia bezsensu (im starszy uczeń, tym trudniej go zmotywować).

Oto 10 inspiracji na różne poziomy edukacyjne!

  1. Gra miejska dla całej szkoły.

Każdego dnia inny poziom (pierwsze lub drugie lub trzecie klasy gimnazjum) wyruszał na grę po mieście. W tym wypadku zadania każdego dnia musiały być inne.

Przygototwanie gry wymaga 2-3 osób odpowiedzialnych za stworzenie zadań, wychowawców klas, którzy podążą ze swoimi grupami, uczniów zaangażowanych z zbieranie i podliczanie wyników na kartach pracy.

Oto inspiracja – gra miejska, którą zaczynaliśmy rok szkolny – kliknij! 

gra.jpg

2. Hunting game po szkole.

To taka gra miejska w miniaturze – wiedzie po szkole, u nas oznacza to rozwiązywanie zadań ukrytych w różnych miejscach w budynku, pochowanych w postaci m.in. kodów qr, zagadek do rozgryzienia. Organizujemy ją z reguły w ramach dnia tematycznego, zbierając zapisy chętnych (nie biorą w niej udziału wszyscy, jest jedną z opcji).

3. Skype w klasie – zajęcia online.

A gdyby tak na czerwcowe zajęcia zaprosić grupę młodzieży z innej miejscowości, z innego kraju, by podyskutować na wybrany problem lub po prostu odgadnąć, skąd jesteśmy? Skype w klasie daje wiele możliwości – zobaczcie sami – kliknij! Obejrzyj też webinar!

4. Klasowy pokój zagadek.

A może warto przygotować klasowy pokój zagadek, czyli escape room dla swoich uczniów. Inspirację znajdziecie na blogu Asi Krzemińskiej “Zakręcony belfer” – kliknij!

5. Badania terenowe, sonda uliczna.

Warto również pójść w ślady Agentów Globalnej Zmiany z Sosnowca i Słupi Wielkiej i np. przyjrzeć się ekologii i naszym przyzwyczajeniom, rozmawiając z mieszkańcami i proponując rozwiązanie problemów. Zainspiruj się, kliknij!

6. Lekcja w terenie.

Lekcja w szkolnym ogrodzie lub w niedalekim parku? Dlaczego nie! Zobacz, jakie zajęcia można tam poprowadzić – kliknij, zainspiruj się od uczniów SP 21 w Elblągu!

7. Emocje i uczucia – gra w karty.

O uczuciach nigdy za wiele w szkole, tym bardziej w ciekawy sposób z wykorzystaniem kart – najlepiej na godzinie wychowawczej, by na spokojnie móc omówić wszystkie kwestie. Zobacz inspirację – kliknij!

o rolach w grupie - refleksje

8. Trening twórczości.

Kreatywność to jedna z kompetencji przyszłości. Jak mówią eksperci – można, a wręcz należy ją trenować. Zerknij na propozycję zadań i stwórz swoje lub po prostu wykorzystaj moje. Kliknij!

9. Trening uważności.

Warto też zaprosić uczniów do podsumowania roku wspólnej pracy. Jak? Przeczytaj wpis! Kliknij!

10. Zrób to, na co w roku szkolnym według Ciebie nie ma czasu!

Tutaj – pod tym linkiem znajdziesz kilkanaście ciekawych metod do wykorzystania w pracy z uczniami – wiszące pytania, odwócona klasa, olimpiada gier podwórkowych to tylko niektóre z nich!

 

 

 

2 thoughts on “10 inspiracji na przedwakacyjne lekcje i zajęcia

  1. Świetne pomysły! Ja również realizuje twórcze warsztaty dla uczniów. Prowadzę w szkole zajęcia “Techniki uczenia się”, ale w czerwcu przenoszę część zadań na lekcje. dzięki temu uczniowie chętnie uczestniczą w zajęciach. Polecam dyktanda graficzne (ćwiczą koncentrację) i karty Dixit. Dzięki nim uczniowie snują niezwykłe, zabawne opowieści, uczą się tworzenia metafor, a przede wszystkim dobrze się bawią. Polecam pomysły z książki “Trening kreatywności” Krzysztofa J. Szmidta. Dzięki pomysłom ze strony “Szkoła inaczej” czy inspiracjom Zakręconego Belfra przynoszę do szkoły czasopisma i dzieci tworzą ortograficzne domy, wycinając wyrazy, które tematycznie łączą się z domem. Jednak szczególnie polecam zapoznanie dzieci z niezwykłymi książkami Iwony Chmielewskiej, np. “Cztery zwykłe miski”. Po tej lekturze (czytam na lekcji) uczniowie dostają wycięte przeze mnie “miski” i tworzą własne ilustracje do książki.
    Dziękuję za kolejne inspiracje i cieszę się, że moi uczniowie dostaną porcję nowych, twórczych zadań!

    1. To ja serdecznie dziękuję za podzielenie się pomysłami! Szczególnie ciekawią mnie te zajęcia poświęcone technikom uczenia się! Jak to wygląda? Czy jest zaplanowane na cały rok? Czy jako moduł? Serdecznie pozdrawiam!

Podziel się refleksjami!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.