Moje miasto wczoraj, dziś i jutro – inspiracje projektowe

Co się dzieje, gdy nad celem “Zrównoważone miasta i społeczności” pracują uczniowie z trzech  różnych miejscowości? Oj wiele!

Trzy  nauczycielki – liderki, a tym samym agentki globalnej zmiany: Marlena Kowalska, Dorota Kujawa-Weinke i Ania Leszczyńska wraz ze swoimi uczniami właśnie pochyliły się nad tematem miasta. Zobaczcie sami, ile wspaniałych pomysłów i metod można wykorzystać, by młodzi ludzi uważniej spojrzeli na swe miejscowości. 

Marlena Kowalska rozpoczęła od wyjścia przed szkołę i stworzenia gry planszowej o mieście, czyli Piotrkowie Trybunalskim. Młodzi piotrkowianie wykorzystali także wiele narzędzi tik, zgłębiając sprawy swego miasta. Możecie zerknąć tutaj i zainspirować się – kliknij!

Uczniowie z Piotrkowa Trybunalskiego dyskutowali także o swoim mieście w przyszłości! Powstał również film o miejscowości.

 

Młodzi elblążanie wraz z Dorotą Kujawa-Weinke rozpoczęli od refleksji nad tym “Jaki powinien być Elbląg w przyszłości?” Odpowiedzi, za pomocą gipsu i wody, udzielili piątoklasiści. Uczniom elbląskiej szkoły, w podwórkowej debacie, przyszły do głowy pomysły, które omawiali później  w krótkich 6 filmikach. “Wspólnie doszliśmy do wniosku, że realizacja tych zamierzeń jest tak samo trudna jak lepienie z gipsu, a nasze projekty mogą na swej drodze spotkać wiele przeciwności i stać się zupełnie inne niż zaplanowaliśmy. Nie poddajemy się jednak i działamy! ” – pisze Dorota Kujawa-Weinke.

Zobacz Padlet – kliknij!

Działanie w ramach Nocy Bibliotek również doskonale wpisało się w realizowany cel “Zrównoważony rozwój miast.” Piątka nauczycielek ze Szkoły Podstawowej nr 21 w Elblągu wzięła udział w grze miejskiej organizowanej przez Bibliotekę Elbląską.
“Nocna gra pozwoliła nam zgłębić wiedzę na temat Elbląga. Wszystkie byłyśmy zdumione faktem, że w Elblągu powstał pierwszy szpital na terenie Prus. Wytrwale szukałyśmy także odpowiedzi na pytanie – co było przedmiotem sporów dawnych elblążan? Udział w grze pozwolił miło spędzić czas i dowiedzieć się wielu ciekawych informacji na temat Elbląga. Już czekamy na następną grę!” – tak opisuje wydarzenie Dorota Kujawa-Weinke.

Ostatni etap działań obejmował stworzenie  krótkiego filmu o Elblągu współcześnie. Na uwagę zasługuje to, że udało się go zrealizować piątoklasistom we współpracy z jednym z rodziców i uczniami klasy 7. “Ciekawostką jest również fakt, że w ciągu 45 minut omówiliśmy, co warto pokazać w naszym najbliższym otoczeniu, nagrać krótkie filmiki i opowiedzieć o miejscach, które pokazują. Wiele pewnie można by poprawić, ale cieszy fakt, że nauczyciel stoi z boku i przygląda się pracy. Te zajęcia najbardziej cenne, które angażują uczniów, a nie nauczyciela”.

Elbląg 2 Agenci Globalnej Zmiany

Uczniowie Ani Leszczyńskiej z Gdyni przygotowali Padlety (wystarczy kliknąć tutaj)!

Gdynia Agenci Globalnej Zmiany

i tutaj.

Gdynia 2 Agenci Globalnej Zmiany

Powstały  także filmy o Gdyni.

I bardzo ciekawa wizualnie ankieta na temat tego, co dla młodzieży jest ważne w mieście. Zobaczcie sami!

Gdynia 3 Agenci Globalnej Zmiany

Oto piękne podsumowanie Doroty: Albert Einstein powiedział, że wyobraźnia jest ważniejsza niż wiedza, bo wiedza wskazuje jak jest, a wyobraźnia wskazuje, co będzie. Zgodzicie się???
W projekcie Oktawii Gorzeńskiej mogliśmy konfrontować wiedzę z naszymi oczekiwaniami dyktowanymi wyobraźnią. Trzymam kciuki by choć część się urzeczywistniła. Dziekuję Ania LeszczyńskaMarlena KowalskaGosia NowakVitia Bartošová Hoffmann i wszystkim Agentom Globalnej Zmiany!

Podziel się refleksjami!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.