Jak zadbać o swój dobrostan w wakacje

Półmetek wakacji już za nami. Pytanie, czy należymy do tego szczęśliwego grona, które wraz z pierwszym dniem wolnego potrafi powolutku wejść w wakacyjny rytm – trochę dłużej pospać, celebrować posiłki, nie biec, nie śpieszyć, czy też pomimo wolnego wciąż myślimy o szkole, o pracy, o nieskończonych sprawach i o tych, które mają się za jakiś czas rozpocząć?

Temat dobrostanu na szczęście budzi coraz mniej ironicznych uśmieszków i komentarzy – pamiętam je dobrze zaledwie sprzed kilku lat, gdy zaczął być obecny również w świecie edukacji. Bo przecież my zawsze jesteśmy na posterunku, gotowe i gotowi poświęcać się dla innych, a o odpoczynku nie należy mówić (w domyśle – bo i tak mówią, że za mało pracujemy). To oczywisty absurd! Zawód nauczyciela jest trudny – wymagający i wyczerpujący (choć piękny i ważny). Nieustannie jesteśmy w relacji z innymi, mierzymy się z problemami, doświadczamy presji (często najtrudniejszej – własnej), zarobki w jednym miejscu nie pozwalają nam na godne życie, więc pracujemy ponad miarę.

Co z tym dobrostanem?

Oczywiście troska o siebie jest ważna każdego dnia. Wakacje mogą stanowić doskonały moment, by przede wszystkim zatrzymać się i przyjrzeć temu, gdzie jestem ja w relacji z moim dobrostanem:

 • czy potrafię dbać o siebie?
 • czy wysypiam się?
 • czy zdrowo jem?
 • czy prowadzę aktywny tryb życia?
 • czy jestem odporna/y na stres?
 • czy buduję dobre relacje z innymi?
 • czy mam poczucie celu i sensu moich działań?
 • czy znam swój potencjał?

Lista może wydawać się długa i… trudna w realizacji. Może też dla niektórych z nas być oczywistą oczywistością i określać to, jak działamy w codziennym życiu.

Przyznam się, że dla mnie jest codziennym zadaniem domowym, które od dwóch lat (raz lepiej, raz gorzej), wykonuję dla siebie z troską i uważnością. W moim przypadku lata ciężkiej pracy, realizowanie wyuczonego wzorca Stasi Bozowskiej, doprowadziło do początków wypalenia, utraty radości z pracy. To mnie zatrzymało. Dodam tylko, że w wakacje też nie potrafiłam odpoczywać. Zawsze było coś do zrobienia. Do przygotowania. Do zaopiekowania.

Co można zrobić dzisiaj w wakacyjny czas?

Warto zacząć od drobnych rzeczy:

 • zaplanuj dzień poświęcony pracy (zaczynam przewrotnie, ale to sposób na kłopoty z wyłączeniem codziennego myślenia o pracy). Zrób listę priorytetów i spraw mniej ważnych. Zastanów się, czy na pewno wszystkie zadania pracowe są istotne i potrzebne. To ważne – uporządkujesz myśli, pozwolisz sobie cieszyć się pozostałymi wolnymi dniami. To sprawdzona metoda, pamiętaj jednak, że wymaga praktyki, trenowania.
 • zrób listę ulubionych rzeczy/aktywności, a następnie wygospodaruj na nie czas. Twój czas. Tylko dla siebie.
 • idź na spacer – bądź blisko natury, naciesz się słońcem, zapachem lata.
 • spotkaj się z przyjaciółmi – nieważne, czy na rower, czy przy kawie i kawałku ciasta, byle razem, byle znaleźć czas na dobre rozmowy,
 • ogranicz korzystanie z mediów społecznościowych – choćby wieczorem, tuż przed snem, by wyciszyć się i odciąć od informacyjnego szumu,
 • przeczytaj lub obejrzyj coś nowego, spróbuj przełamać swoje przyzwyczajenia w tym zakresie. Poszukaj nowości w bibliotece (niekoniecznie ulubionego autora) lub zapytaj znajomych o rekomendacje filmowe. Wyjdź z torów przyzwyczajeń.
 • prowadź dziennik – zapisuj swoje plany, przemyślenia i marzenia. To pomoże Ci świadomiej przyglądać się sobie i temu, co lubisz i potrzebujesz.
 • w połowie sierpnia, w ramach dnia poświęconego pracy – zaplanuj, czego potrzebujesz na najbliższy rok szkolny, zastanów się też, z czego chcesz zrezygnować (z jakich działań i projektów).

Mogłabym się rozpisać bardziej, ale myślę, że na dziś wystarczy. Ważne, by wyrobić sobie nawyk – przerwy (taka ważna, a niedoceniania), zauważenia swoich potrzeb i zadbania o dobrostan. Powodzenia!


Weź udział w kursach internetowych!

www.akademia.projektzmiana.com

Podziel się refleksjami!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.