Akademia Jedynki oczyma Absolwenta

10714088_832187880149470_7937630760737071903_oO autorze: Robert Kosk – uczeń klasy maturalnej w III Liceum Ogólnokształcącym w Gdyni, absolwent Gimnazjum nr 1 w Gdyni.

Autor o sobie: “Od zawsze pasjonowały mnie różne formy sztuki, a ich połączenie odnalazłem w animacji komputerowej, którą planuję studiować w Wielkiej Brytanii. W Jedynce otrzymałem szansę rozwoju. Wziąłem udział w projektach międzynarodowych Comenius i Youth in Action. Uczestniczyłem w zajęciach dramowych, rozwijałem kreatywność i empatię. Niestety wówczas ukończenie gimnazjum równało się z zamknięciem za sobą drzwi i wstąpieniem w nowe życie. Po dwóch latach pojawiła się okazja, by te drzwi otworzyć”.

Autor o Akademii Jedynki

projekt - Lidia Magiera
projekt – Lidia Magiera

Impulsem do zaangażowania się w życie Jedynki była dla mnie świeża wizja szkoły, którą nowa pani Dyrektor opublikowała między innymi na stronie internetowej gimnazjum. Wówczas dowiedziałem się o Akademii Jedynki, której zadaniem była współpraca absolwentów, rodziców i społeczności szkolnej. W wyniku rozmowy z panią dyrektor Oktawią Gorzeńską ustaliliśmy, jak będzie wyglądał cykl spotkań absolwentów z uczniami klas trzecich, który pomógłby im podjąć decyzję związaną z wyborem szkoły i dowiedzieć się czegoś więcej, niż oferują oficjalne ulotki. Miałem nadzieję, że dzięki tej akcji grupa czynnie działających absolwentów będzie się stopniowo powiększać.

Moim pierwszym zadaniem było stworzenie małej społeczności, która wzięłaby udział w spotkaniach. Większość moich znajomych z Jedynki również rozpoczynała klasę maturalną, więc można było się spodziewać, że ich czas w tym roku będzie ograniczony. Datę spotkań ustalaliśmy wspólnie i bardzo trudno było znaleźć odpowiadający wszystkim termin. Zdecydowanie lepiej narzucić z góry ustalony czas spotkania i szukać chętnych, którym ten termin pasuje. Do takiego sposobu działania potrzebna jest jednak duża, zaangażowana grupa…

Pod koniec roku szkolnego będzie szansa na zaktywizowanie trzecioklasistów, którzy zdążyli już poznać nas na spotkaniach. Oficjalne przyjęcie ich do grona absolwentów utwierdziłoby ich w przekonaniu, że nadal są częścią Jedynki i mogą aktywnie działać: spotykać się, prowadzić wykłady, zajęcia i realizować własne projekty. Wierzę, że pod koniec czerwca grupa Akademii Jedynki znacznie się powiększy i otrzyma zastrzyk nowych pomysłów.

Miłym zaskoczeniem była aktywność osób, które nigdy wcześniej nie były związane z Jedynką. Po zorganizowaniu pierwszych spotkań zrozumiałem, że często byliśmy zdani na pomoc właśnie przyjaciół Jedynki i wszystkie osoby, które przyjaciółmi się czują zapraszamy do Akademii – są mile widziane!

Obecnie tworzę stronę internetową, która powinna usprawnić działanie Akademii Jedynki. Do współpracy zapraszamy absolwentów, rodziców, przyjaciół Jedynki, uczniów i pracowników szkoły. Nowa platforma usprawni zbieranie informacji kontaktowych, umożliwi zaproponowanie organizacji własnych wydarzeń i dołączanie się do istniejących projektów. Mam nadzieję, że jednym z nich będzie zjazd absolwentów. Każdy z nas ma potencjał, pozostaje kwestia połączenia sił.

One thought on “Akademia Jedynki oczyma Absolwenta

 1. Uważam, że Akademia Jedynki to świetny pomysł!
  Uczeń, który chodzi/chodził do danego liceum zna go od podszewki. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy uczeń – uczniowi opowiada o liceum niż ktoś wytypowany przychodzi do gimnazjum i mówi o liceach (ja pamiętam swego czasu taką osobę, która przyszła i mówiła o jednym z nich).
  Świetna sprawa, żeby reaktywować absolwentów Jedynki!

  Pozdrawiam
  absolwentka Gimnazjum nr 1 w Gdyni,
  absolwentka IX LO w Gdyni,
  obecne studentka

Podziel się refleksjami!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.