Właśnie wróciłam ze szkolenia ORE. Tematem była rola dyrektora oraz przywództwo w oświacie. Ciekawe i pracowite trzy dni sprawiły, że zaczęłam postrzegać przywództwo w innym, bardziej pozytywnym wymiarze. Zdałam też sobie sprawę z tego, że jako dyrektor szkoły już potrafię dzielić się przywództwem z innymi. Wiem też, że długa droga jeszcze przede mną.
Prawdziwy przywódca to eduzmieniacz – to oczywiście moja refleksja po udziale w szkoleniu. Pragnę tutaj przytoczyć kilka przykładów z wykładu pani prof. dr hab. Joanny Madalińskiej Michalak z UW dotyczących przywództwa.
Oczekiwania wobec przywódcy:
→ umiejętność zarządzania zmianami w organizacji,
→ świadomość warunków, w jakich działa,
→ umiejętność odczytania tego, co dzieje się w otoczeniu, w którym działa,
→ ciągłe angażowanie się w proces uczenia się, który umożliwia dotrzymanie kroku tempu zmian poprzez wykorzystanie różnorodnych źródeł wiedzy,
→ rozpoznawanie mocnych stron swego działania i działania osób, z którymi współpracuje przywódca, oraz ciągłego ich wykorzystywania.
Jednocześnie dobry przywódca to lider, który kładzie nacisk na: zespół i relacje. Ważna dla niego jest intuicja, emocje oraz komunikacja, dzięki czemu buduje współpracę, a zadania realizowane są dzięki uzgodnieniom.
W pracy dyrektora szkoły przywództwo przeplata się z zarządzaniem. Trzeba pamiętać, że dla menedżera ważne będą takie elementy, jak: struktura, hierarchia, analiza, racjonalność, władza, decyzje i polecenia. Niemniej jednak mądry dyrektor będzie umiał połączyć zarządzanie z przywództwem, w zależności od sytuacji. Potrzebuje jednak refleksji nad rzeczywistością, by właściwie określić potrzebę przywództwa lub zarządzania.
Z wykładu pani profesor wyniosłam kilka ważnych myśli dla siebie, pochodzą one z książki “Przywództwo i jego wyzwania” Kouzes’a i Posner’a:
• Wskazuj właściwą drogę!
• Rozbudzaj wspólną wizję!
• Nie bój się zmian!
• Pozwól działać innym!
• Motywuj i wspieraj!