Uczniowie listy piszą, czyli o współtworzeniu koncepcji rozwoju szkoły

Pomysł przywiozłam oczywiście ze szkolenia ORE poświęconemu roli dyrektora w zmieniającej się szkole. Pomyślałam sobie, że to świetna sprawa, kiedy młodzież siada i pisze listy do dyrektora, kreując swoją wizję szkoły za 10 lat. Z takich listów powstanie koncepcja rozwoju szkoły odpowiadająca nie tylko oczekiwaniom dyrektora, czy grona pedagogicznego, ale tych, którzy są podmiotem naszego działania – UCZNIÓW. Potem do uczniowskich listów dołączą te nauczycielskie, pracownicze (administracja i obsługa) i rodzicielskie. Następnie przyjdzie czas na uformowanie trójstronnego zespołu i pracę nad naszym drogowskazem, czyli koncepcją rozwoju. Im mniej górnolotnych słów, zadęcia i przerostu formy, a więcej mierzalnych celów opartych na wartościach, tym lepiej. Taką koncepcję zaczniemy wdrażać od kolejnego roku. 

Jak wspomniałam, zaczęło się od szkolenia, skąd przywiozłam pomysł. W trakcie spotkania z wychowawcami ustaliliśmy zasady powstawania listów na godzinach wychowawczych – od indywidualnych po te tworzone przez grupy uczniów. Zaczęła się praca, a dzisiaj w moje ręce trafiły pierwsze listy – od pierwszoklasistów z 1f. Przyznam, że czytałam je z wielką uwagą i radością. Ciekawe, obszerne, ukazujące prawdziwe  zainteresowanie szkołą, której są uczniami. Na pozór skupiające się na wyglądzie szkoły, kryły w sobie fragmenty mówiące o atrakcyjniejszych lekcjach i  zajęciach odpowiadających ich potrzebom. 

To pierwsze listy, nie mogę doczekać się kolejnych. Wiem, że wspólnie “zaplanowana” szkoła będzie jeszcze lepszym miejscem. 

Podziel się refleksjami!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.