Refleksje z eduzmieniaczowych podróży

Kolejny rok szkolny obfituje w nowe wyzwania, w tym przede wszystkim wielką niewiadomą związaną z reformą i przyszłością mojego gimnazjum. Staram się w tym wszystkim zachować spokój i zdrowy rozsądek, przy okazji wyciszając gimnazjalną superkadrę i zachęcając ją  do postawienia na rozwój osobisty i zawodowy, co i sama czynię. Oferta szkoleń jest naprawdę duża i ciekawa, a zatwierdzony do realizacji Erasmus Plus dla grona sprawia, że przed nami wiele ciekawych doświadczeń i zagranicznych szkoleń, które dadzą nam nową perspektywę, kontakty oraz przede wszystkim kompetencje. Staliśmy się fantastyczną społecznością uczącą się. Czas na moje refleksje.

Konferencja Smart City Forum – to nowe wyzwanie, z którym zmierzyłam się na początku września. Idea inteligentnego miasta, zdominowanego przez nowe media, bez edukacji jest niepełna. Miasto Gdynia, będące gospodarzem bloku poświęconego edukacji, postanowiło właśnie temat nowych mediów w edukacji poruszyć, a ja weszłam w rolę prelegentki i moderatorki panelu, w którym zasiedli prawdziwi specjaliści tematu: Anna Beata Kwiatkowska, Wiceprzewodnicząca Rady do spraw Informatyzacji Edukacji przy Ministerstwie Edukacji Narodowej, Bartosz Bartoszewicz, Wiceprezydent Miasta Gdyni, Krystyna Danilecka-Wojewódzka, Wiceprezydent Miasta Słupska, Agnieszka Hyla, Manager Działu Szkoleń, Thomson Reuters, Dr Krzysztof Siewicz, Radca Prawny, Kancelaria BWHS Bartkowiak Wojciechowski Hałupczak Springer, Fundacja Nowoczesna Polska, Cecylia Szymańska, Dyrektor ds. Edukacji, Microsoft w Polsce.

Paneliści potraktowali temat nowych mediów w edukacji wielopłaszczyznowo. Z ważnych wątków warto wspomnieć o tym, że powinniśmy kształcić myślenie komputacyjne i jak najszybciej przyjąć do wiadomości, że i życie, i szkoła nie uciekną przed nowymi technologiami. Im szybciej zaakceptujemy ten fakt i zaczniemy właściwie korzystać z nowych mediów, ucząc młodsze pokolenie mądrego ich wykorzystania, tym lepiej. Zmienia się również rola edukacji. Wiedzę możemy czerpać z wielu źródeł, a tym, co my, jako edukatorzy powinniśmy robić, jest zaciekawianie młodzieży, uczenie jej kreatywności, współpracy i sposobów rozwiązywania problemów. Ważnym aspektem jest to, by pamiętać, jakie kompetencje będą potrzebne w przyszłości na rynku pracy (współpraca, dobra komunikacja, crossowanie wiedzy, itp.). Niezwykle istotne jest również edukowanie młodych ludzi w taki sposób, by z przedmiotu transakcji w internecie, stali się świadomym podmiotem działań. Kliknij – galeria zdjęć.

Weekendowe spotkanie innowatorów społecznych i przedstawicieli Szkół z mocą zmieniania świata 14435015_10209343227911359_4421979291517112969_owedług Fundacji Ashoka z Europy Środkowo- Wschodniej w Bratysławie – krótkie, ale intensywne wydarzenie, w czasie którego miałam szansę poznać innych zmianoczyńców, spojrzeć na swą drogę change makera i podzielić się tym doświadczeniem z innymi. Napiszę banał, ale w każdym z napotkanych przypadków, w tym i w moim, do zmiany przyczyniła się uwierająca nas sytuacja, która była iskrą do dalszych działań. Praca jest ważna, ale chyba najważniejszą refleksją przywiezioną z Bratysławy jest pytanie postawione przez Barta Weetjensa, twórcę organizacji APOPO, która tresuje gigantyczne szczury afrykańskie, by znajdowały miny lądowe w Afryce, dzięki czemu odminowano wiele krajów (obejrzyj film). Pytanie brzmi: “kim jesteś bez swojej pracy”? W domyśle, czy w ogóle jesteś bez swojej pracy, czy to praca Ciebie determinuje i nie ma w Twoim życiu miejsca na nic innego. Well-being to ostatnio modne hasło, ale bardzo ważne, o czym nie powinniśmy zapominać. 

Podziel się refleksjami!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.