Zero głodu – inspiracje projektowe z SP 35 w Gdyni

Kiedy za cel nr 2 “Zero głodu” biorą się uczniowie – badacze, motywowani do działań przez zaangażowanych nauczycieli, to  wiadomo – powstanie moc ciekawych prac i inspirujących zajęć, z których refleksja i doświadczenie  przełożą się na lepszą rzeczywistość, najpierw tę niewielką – w domu, w szkole i na podwórku, co razem  da nieco większą zmianę!

Gdyńska 35-tka  (SP 35 w Gdyni) wzięła się za walkę z marnowaniem jedzenia.  Początek stanowiły badania uczniowskich zwyczajów: “Póki co, jesteśmy po obserwacjach w stołówce oraz zasięgnięciu opinii Pań sprzątających. Kolejny etap to akcja informacyjna oraz memy. Niby śmieszne, ale mające nam coś ważnego uzmysłowić” – tak na początku czerwca pisała jedna z koordynatorek – Justyna Domecka.

Zobaczcie, jak ważne informacje – wyniki badania – uczniowie przedstawili w formie plakatowej, pokazując je szkolnej społeczności.

Wyniki badania, które pokazały, ile żywności marnuje się w szkolnej społeczności, tak oburzyły jedną z klas, że powstały kolejne plakaty.

Oto cały projekt na Padlecie – kliknij!

Działania projektowe Agentów Globalnej Zmiany były zaplanowane jako współpraca szkół. Nie zawsze i nie wszystkim udało się dotrzymać swoich zobowiązań, ale – jak widać – projekt wykonany w ramach jednej szkoły (Mirosława Bielawa, Katarzyna Białogrodzka i Justyna Domecka) również wniósł wiele dobrego do życia szkolnej społeczności, a jego uczestniczki były częścią całej projektowej grupy,  gdzie dzieliły się swoją pracą i inspirowały od innych.  Ważne, by w działaniu widzieć szerszy kontekst i pomimo pewnych utrudnień, dalej motywować swych uczniów do działania.

Podziel się refleksjami!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.