Przywództwo edukacyjne – jak zarządzać sobą?

“System jest tak dobry albo tak zły, jak my sami i nasze starania, by uczynić go lepszym” – mówił niedawno w wywiadzie dla “Gazety Wyborczej” prof. Marcin Matczak, dodając – “system jest ludzkim artefaktem, nie jakąś kosmiczną, niezależną od człowieka siłą”.

Słowa te są mi bardzo bliskie, być może dzięki moim osobistym doświadczeniom sprawczości – zarówno nauczycielskim, dyrektorskim, jak i dziś koordynatorskim. Oczywiście nie oznaczało to nigdy łatwego i przyjemnego procesu tworzenia systemu, niemniej jednak wierzę w to, że świadomość lidera, osoby przewodzącej grupie ludzi lub większej społeczności (instytucji), a także jego otwartość do rozwijania przywództwa, wręcz trenowania go w różnych, również trudnych sytuacjach, ma ogromne znaczenie. Tak było właśnie w moim przypadku, o czym piszę w warsztatowniku “Projekt zmiana – od frustracji do satysfakcji z pracy w szkole”. Tak jest w wielu znanych mi sytuacjach – przemianach liderskich osób, z którymi dziś mam okazję pracować.

Jednym z ważnych obszarów do pracy jest umiejętność zarządzania sobą. Zacznij od siebie!

Z jednego z ważnych dla mnie programów – “Leadership Academy for Poland”, zabrałam właśnie przekonanie o wartości pracy nad sobą i praktykowanie refleksji. Dziś chciałabym podzielić się kilkoma ważnymi pytaniami, które warto wziąć na osobisty warsztat – i postarać się znaleźć na nie odpowiedź.

W czym jestem dobra/y?

Jakie są moje mocne strony, nie tylko w zawodowym kontekście? Jakie mam umiejętności? W czym czuję się najbardziej kompetentna? Co lubię robić w swojej pracy najbardziej?

Co mnie nakręca do działania?

Dlaczego robię to, co robię? Jestem dyrektorką? Wicedyrektorką? Liderką? Nauczycielką? Co jest motorem moich działań? Co nadaje sens mojej pracy?

Jakie wartości są dla mnie ważne?

Według jakich zasad, wartości działam? Dlaczego akurat te są dla mnie najważniejsze? Czy zawsze jestem w stanie im być wierna? W jakich sytuacjach nie jest to możliwe i dlaczego?

Jak dbam o spójność w działaniach?

Czy moje słowa są spójne z czynami? Czy jestem konsekwentna? Czy zmieniam zdanie, ale potrafię je uzasadnić? Czy moje wartości są spójne z tym, jak ludzie mnie postrzegają?

Jakie są moje ograniczenia?

Czy mam świadomość ram, w których działam i ograniczeń? Czy potrafię działać konstruktywnie, czy frustruję się ograniczeniami?

Na co mam wpływ?

Jak definiuję strefę wpływu? Jak staram się ją powiększać z poszanowaniem innych? Jak jako liderka wpływam na lepszą kulturę pracy? Jak dbam o relacje z innymi? Jak dbam o siebie? Jak dbam o swój czas? Jak ustalam priorytety w pracy? Jak radzę sobie z presją?

Inspiruję czy imponuję?

Jak zachęcam innych do uczenia się i rozwoju? Narzucam czy staram się zainteresować? Jak modeluję postawy liderskie?

Jak tworzę przestrzeń do współpracy?

Czy moja postawa zachęca do współpracy? Jak dbam o komunikację? Jak szukam wsparcia? Jak wspieram innych liderów?

Jeśli chcesz doświadczać poczucia sprawczości w pracy dyrektora lub lidera, znajdź czas, odpowiedz na pytania. Warto!

Jeśli chcesz poznać sprawdzone praktyki i sposoby na budowanie współpracy w szkole wśród nauczycieli, skorzystaj z kursu internetowego – kliknij!

Podziel się refleksjami!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.