O drodze do Sejmu Dzieci i Młodzieży 2015 – oczyma uczestników

SDiMO autorach:  Ewa Przybylska i Mikołaj Witoński to uczniowie Gimnazjum nr 1 w Gdyni. Trzecioklasistka i uczeń klasy pierwszej. Jak mówią, różnią ich poglądy, ale łączy aktywny udział w pracach szkolnego samorządu. Dzisiaj piszą o swojej drodze do Sejmu Dzieci i Młodzieży, trzy dni po otrzymaniu pozytywnej wiadomości o zakwalifikowaniu  się nie tylko na obrady, ale także do  pracy w komisji.


Sejm Dzieci i Młodzieży to jedyny w swoim rodzaju projekt edukacyjny. Nic tak jak wizyta w parlamencie i udział w debacie na sali plenarnej nie nauczy nas zasad rządzących  demokracją. Ale obrady to zwieńczenie całego projektu. Tegoroczne zadanie rekrutacyjne, od którego wykonania zależał  udział w sesji SDiM,  polegało na znalezieniu miejsca o dużym potencjale, które aktualnie nie jest zagospodarowane oraz przedstawieniu planu modernizacji tego miejsca –  tak,  by było przyjazne młodym ludziom. Zadanie paradoksalnie łatwe, ale wcale takie nie było.
Gdynia to miasto otwarte, innowacyjne o dobrze  zaplanowanej przestrzeni  publicznej. Młodzież może spędzać czas na bulwarze, czy przy Infoboxie. Niemniej jednak po wielu rozmowach z rówieśnikami  i  konsultacjach z urzędnikami miejskimi udało nam się znaleźć taką przestrzeń. Jest to Skwer Arki Gdynia. Miejsce położone nad morzem, bardzo dobrze skomunikowane, lecz w żaden sposób niezagospodarowane.
Chcieliśmy jak najlepiej poznać opinię innych gdynian, by nasze działanie nie opierało się na tylko na naszych przemyśleniach. Przeprowadziliśmy szereg rozmów z naszymi kolegami oraz sondę uliczną z mieszkańcami Gdyni.  Pytaliśmy, gdzie młodzież spędza czas po szkole, czy w Gdyni są miejsca, które wymagają modernizacji i co ankietowani sądzą o pomyśle zagospodarowania Skweru Arki Gdynia. Dzięki niej dowiedzieliśmy się, że młodzież, jak i starsi mieszkańcy Gdyni, najczęściej wolny czas spędzają  na bulwarze lub nad morzem. Pomysł modernizacji Skweru Arki Gdynia bardzo im się spodobał.
Podczas pracy nad projektem największą przyjemność sprawiła nam świadomość, że my młodzi ludzie możemy brać udział w współtworzeniu przestrzeni publicznej w naszym mieście. Zaskoczył nasz entuzjazm , z jakim przyjęto nasz projekt. Nie tylko nasi znajomi nas wspierali. Współpracowaliśmy również z portalem MłodaGdynia.pl, a także z lokalnymi samorządowcami. Gdy mieliśmy już jasno określony plan działania, przedstawiliśmy go wiceprezydentowi Michałowi Guciowi. Zaproponował on  zgłoszenie naszego projektu do budżetu obywatelskiego.
Relację z naszej pracy umieściliśmy na platformie Centrum Edukacji Obywatelskiej i oczekiwaliśmy na wyniki rekrutacji. Okazało się, że jako jedyne gimnazjum z Gdyni zostaliśmy wybrani do udziału  w SDiM i zostaliśmy członkami komisji problemowej, która będzie tworzyła ustawę SDiM.
Praca nad tym projektem była ciekawym doświadczeniem. Dzięki współpracy z wieloma osobami udało nam się od podstaw stworzyć projekt zmiany Skweru Arki Gdynia. Gdy wszystkie nasze postanowienia zostaną zrealizowane, będziemy mogli powiedzieć, że skwer jest miejscem od młodych dla młodych. Bardzo się cieszymy, że nasza praca została doceniona i będziemy mogli kontynuować nasze działania bogatsi o doświadczenia z XXI sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Więcej tutaj i tutaj.

Podziel się refleksjami!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.